תסחיף ריאתי תסמינים

לא מעט אנשים נאלצים להתמודד עם תופעה של תסחיף ריאתי. מצב כזה, אם לא מטפלים בו בזמן ובצורה נכונה, עלול להוביל למצבים קשים יותר, ויכול אף להוביל למוות.

תסחיף ריאתי זה מצב בו קריש דם נשלח אל הריאות, בדרך כלל הוא מגיע מאזור הרגליים שם יש מה שמוכר בשם "פקקת ורידים". הקריש דם נסחף דרך המערכת הוורידית, דרך צד ימין של הלב ומגיע אל כלי הדם בריאות שם הוא נתקע וגורם למעשה לחסימה של זרימת דם.
ניתן למצוא עבור תסחיף ריאתי תסמינים מסוימים אשר מאפשרים טיפול מקדים, אך ברגע שזה קורה, בהנחה ולא אבחנו את התסמינים קודם לכן, אז הטיפול הוא שונה לגמרי וצריך להתבצע בדחיפות, אחרת, כאמור, המצב יכול להחמיר מאוד.

ישנן קבוצות שונות של אנשים שנמצאות תחת הגדרה של "קבוצות סיכון" להתמודד עם תסחיף ריאתי תסמינים. בין היתר, מדובר על בני שישים ומעלה, אנשים שהיה להם או יש להם גידול סרטני, רקע בעבר של פקקת ורידים או אפילו תסחיף ריאתי שטופל בהצלחה, קרישיות יתר, מחלות לב, השמנת יתר, ניתוחים גדולים שעברו במהלך השנים ובפרט ניתוחים אורתופדיים, טראומות וכן אנשים שנמצאים במצב של חוסר תנועתיות, ובפרט נשים בהריון או נשים שמשתמשות בגלולות למניעת הריון.

לפני שנציג את התסמינים עצמם, צריך לומר, אבחון המחלה הוא יחסית פשוט ומהיר כפי שנוכל לראות בהמשך, לכן חשוב מאוד להשקיע בכך ומהר. לא לבזבז זמן ולא לדחות את הבדיקות. ברגע שאתם מרגישים לא טוב, לפי התסמינים שמיד נציג, אז יש לפנות לרופא המשפחה שיפנה אתכם לאבחון.

מה הם תסמיני המחלה

התסמינים העיקריים של תסחיף ריאתי הם, קוצר נשימה, כאבים בחזה, ליחה עם דם, שיעולים קשים, נשימה מהירה, דופק מהיר, חרחורים ועלפון. כמובן שהתסמינים האחרונים שתיארנו, הם קשים, אי אפשר להימנע מלהתייחס אליהם. ברגע שמגיעים למצב הזה, מוטב לפנות למיון ולא לעצור דווקא אצל רופא משפחה.

ברגע שתגיעו לרופא או למיון יאבחנו את המצב שלכם. האבחון יתבצע בעזרת בדיקות מעבדה שיבחנו את רמת קרישי הדם בריאות רמת חלבון. האם רמת החלבון נמוכה, אז אפשר לשלול את האבחנה.

כמו כן, יבצעו אולטרסאונד של הרגליים לאבחון פקקת ורידים עמוקה, אקו לב לגלות אי ספיקת לב ימין, מיפוי ריאות שיכול לעזור בחיפוש אחרי קרישי דם, CT עם חומר ניגוד בשביל לאתר תסחיפים בכלי דם בריאות, ובמקרה ואין אבחון בשום אחת מהבדיקות שתיארנו, אז יש צורך לבצע צנתר ריאות.
​​​​​​​
אחרי כל האבחונים ובהתאם לתוצאות יתחיל הליך של טיפול. בין האופציות שהרופאים יבדקו יהיה דילול דם, טיפול מיוחד לפירור קרישי דם, החדרת מסנו חוסם קרישים, מתן חמצן ובמקרה שהגוף איננו מגיב לתרופות, אז יפנו להליך של ניתוח להוצאת קריש.

 


תפריט דף הבית