תמ"א 38 כחלק מהתחדשות עירונית

שמעתם את המושג, אבל אתם לא בטוחים מה הוא אומר? אספנו בשבילכם את כל המידע של תמ"א 38!
 

פירוש תמ"א 38

ראשי התיבות תמ"א מייצגים את המילים: תכנית מתאר ארצית. הכוונה היא לשיפוץ מבנים ישנים תוך כדי הוספת יחידות דיור בהם ללא כל תשלום מצד הדיירים. במהלך פרויקטים מסוג זה בדרך כלל מחזקים את יסודות הבניין, מוסיפים מעלית וכל דירה נהנית ממרפסת וממ"ד. כל זאת, בהתאם לאפשרויות הקיימות בבניין כמובן!
 

הנחת יסוד


יסודות הבניין הם אלו המחזיקים אותו. בעיקר במקרים כגון רעידות אדמה. יסודות ישנים וחלשים עלולים לא להצליח להחזיק את עומס הבניין בעת הצורך ולכן ישנה חשיבות גבוהה במיוחד לחיזוקם. כאשר הבניין מחוזק, הדיירים בו יכולים לישון בשקט ולדעת, שהבניין שלהם אולי ירעד, אך לא יקרוס.
 

מעליות

בניינים ישנים רבים הם חסרי מעלית. ישנם בניינים בני שלוש קומות ואף יותר, אשר דייריהם נדרשים להעלות מצרכים, עגלות תינוקות וכדומה במדרגות עד לקומה האחרונה. אמנם השכירות בבניינים כאלו היא מאוד נמוכה באופן יחסי, אך גם איכות החיים של הדיירים בהם. הוספת מעלית לבניין משפרת פי כמה וכמה את איכות החיים של הדיירים בו ומעלה את ערך הדירות שבו.
 

כל בית צריך מרפסת

האמנם? ובכן, לא כל בית, אבל מרפסת בהחלט מעלה את רמת החיים בבית וגם את ערך הדירה! זו ממש לא חייבת להיות מרפסת ענקית. היא בהחלט יכולה להיות קטנה ועם זאת – שימושית. האפשרות להציב מתקן כביסה, לנפח בריכה קטנה לפעוטות ואפילו סתם לשאוף אוויר צח מבלי לצאת מהבית, קוסמת לכל אחד. בעיקר אם עדיין אין לו מרפסת...
 

מקומות חניה

על פי החוק, על כל יחידת דיור חדשה שנבנית, קיימת החובה להוסיף מקום חניה. אם כך, גם כאשר מבוצע פרויקט תמ"א 38 ונוספות יחידות דיור לבניין, חלה החובה לדאוג לדיירים החדשים למקומות חניה מסודרים. חשוב להבין, החוק מדבר על הדיירים החדשים ולא על הדיירים הוותיקים! יחד עם זאת, לעתים ישנה אפשרות להוסיף מקומות חניה מסודרים גם לדיירים הוותיקים בהתאם לתנאים הקיימים.
 

כמה זה עולה לנו?

פרויקט תמ"א 38 נעשה כולו ללא עלות מצד הדיירים. איך זה קורה? לקבלן יש זכויות על הדירות החדשות, אותן הוא מוכר, ומשם הרווח שלו. הדיירים הוותיקים זוכים לחידוש לבית ולבניין והקבלן נהנה מהכנסה נוספת בעוד כולנו נהנים מהיצע גדול יותר!


תפריט דף הבית