כיצד מוציאים רישיון עסק למסעדה?

הוצאת רישיון לעסק עבור מסעדה הנו הליך אפשרי אך על מנת להקל על המשימה יש להיות מודעים למגוון השלבים שיש לעבור בדרך, לשמור על סדר ולהיות סבלניים. ראשית יש לבדוק להגדיר את סוג העסק לפי צו רישוי עסקים ובמידה ויש צורך ברישיון, יש לעקוב אחר ההוראות שניתנות ע"י מתאם המידע ומכאן לפנות אל גורמי הרישוי המדוברים. כמו כן אם מדובר על עסק חדש יש להקדים ולבנות תוכנית עסקית, (ניתן להיעזר בגורמים מקצועיים).

רישיון יצרן

כאשר מדובר על עסק בתחום המזון חובה להוציא רישיון עסק ואין זה משנה אם מדובר על פיצרייה או בית קפה. עוד יש לדעת שכאשר מדובר על עסק שמוכר מזון עליו גם להוציא רישיון יצרן, (תוספת עבור רישיון העסק), על מנת לשמור על רווחת הציבור מהרעלות מזון וכדומה.

מה שונה ומיוחד ברישיון למסעדה?


כאשר מדובר ספציפית במסעדה חשוב שנבין כי ישנם כמה וכמה דברים שונים ומיוחדים שכדאי לשים אליהם לב, ראשית בתחום המסעדנות נוכל למצוא חברות המתמחות ספציפית בתחום זה ומציעות שירותי הוצאת רישיון עסק למסעדה באופן ספציפי, הן כמובן באים עם יועצים המתמחים בתחום המזון, ועם אדריכלים אשר גם במקרה של שיפוץ יוכלו להשיג לכם היתר ולסדר את כל הנושא.
למעשה חברות אלה ממש מתמחות בלבנות לכם את העסק, החל מפתיחתו, ובהמשך השגת אישורים למכירת מזון ממשרד הבריאות, אינטרקציה בשימכם מול הרשויות ורשויות המס השונות, ואפילו השגת היתרי בנייה לשיפוץ המבנה.

רישוי עסקים

יש אי אלו שלבים שיש לבצע בעת הוצאת רישיון למסעדה, אך באופן כללי יש להתחיל מהוצאת רישיון עסק ישר לאחר פתיחת הליכי הקמה ובטח שטרם מועד הפתיחה וזאת על מנת למנוע התנגחות על הרשויות השונות. באופן כללי נציין שעל מנת לקבל את הרישיון הנכסף יש לעבור הליך רישוי עסקים אצל הוועדה לרישוי עסקים במועצה המקומית. יש לעמוד בסטנדרטים המחמירים של המשטרה, משרד החקלאות, משרד הבריאות, מכבי האש וכדומה, כאשר יש להיות מודעים לכך שכל תקופה יש לחדש את הרישיון- כקבוע בחוק רישוי עסקים.  בין היתר יש להגיש שרטוטים הנדסיים מדויקים, (כולל סימוני מתקנים, מידות חדרים, מערכות ניקוז, פתחי אוורור, מתקני אשפה וכדומה).

מידע רלוונטי נוסף

לאחר הבירור הראשוני יש לברר לגבי מידע רלוונטי נוסף, כלומר יש לבדוק אודות התאמת פני השטח עבור מהות העסק- כולל בדיקת ההיסטוריה של המקום מבחינת  תלונות של שכנים, צווי סגירה וכדומה. כמו כן בשלב זה גם יש לברר אודות הצורך בשימוש חורג לפי תכנון הבנייה ולעבור על תוכניות עירוניות הנוגעות למקום. לאחר כל זאת יש להתחיל בתכנון העסק כאשר יש להיות צמודים לחוק תכנון הבנייה ולהסתייע במהנדס תכנון.תפריט דף הבית