קרקעות חקלאיות – מידע והמלצות

קרקע חקלאית היא שטח חקלאי שלפי תכניות המתאר משמשות אך ורק לגידולי חקלאות שונים. בשל הפוטנציאל הגדול של שטחים אלו להפוך ביום מין הימים לשטחי מגורים ובכך לאפשר לרוכשים תשואה גבוהה ורווח משמעותי ביותר, אין פלא שהם הפכו להשקעה פופולארית. קרקעות חקלאיות הפכו להיות נושא מושך למשקיעי נדל"ן רבים, בשל הציפייה לרגע של הפשרת הקרקע לבנייה ולשימושה לא רק בתחום החקלאי המביא לתשואה נמוכה יותר. בכדי לקבל את התשואה הגבוהה ביותר לקרקע, יש להתחשב במספר היבטים, שיוכלו להעיד לגבי מהירות הפשרת הקרקע לבנייה או לבדוק אם יש בכלל אפשרות כזאת.
 

הפוטנציאל של קרקעות חקלאיות


בשל המצב הנורמלי הקיים בעת גידול האוכלוסייה בעולם ובפרט ברחבי הארץ, אין זה מפליא כי גם הביקוש והדרישה של אנשים לדירות, בנייני דירות ופרויקטים של בנייני מגורים הולכת וגדלה. עוד בשנות ה-90, חברות ששיווקו קרקעות חקלאיות למכירה היו מבוקשות ביותר בשל הוועדות התכנוניות שקמו באותם השנים. כיום, בשל הצורך הרב לדירות, גידול האוכלוסייה, המצב הכלכלי של אנשים רבים ומחאות חברתיות אחרות -  קרקעות חקלאיות הפכו לעוד יותר רלוונטיות ומושכות למשקיעים. הקרקעות החקלאיות צריכות להיות ברשימת ההפשרה לבנייה, אחרת השווי שלהן נמוך יותר, והן ופחות רצויות להשקעה לעתיד הקרוב.
 

תהליך ההפשרה של קרקעות חקלאיות


קרקע חקלאית מתאימה אך ורק למטרת גידולי חקלאות למיניהם במסגרת תכניות המתאר. תהליך ההפשרה של קרקע חקלאית היא בעצם הפיכתה באופן חוקי לקרקע עירונית המאפשרת את הבנייה עליה. בעזרת תכנית המתאר, התהליך מתחיל להתבצע אך נדרשים אישורים רבים מהתוכנית המחוזית והתוכנית המקומית באזור על מנת לאשר את הקרקע לבנייה. בוועדה המחוזית הנקראת גם תמ"א מחוזית, רשומות כל הפעולות, הרשימות ותכנון הבנייה בקרקע. כמו כן, רשומים כל הנושאים הנמצאים בה לפי החוק או לפי חריגות שונות. בתוך הוועדה המחוזית יש גם את הוועדה המקומית אשר נותנת את התוכנית המקומית המאפשרת את שימוש הקרקע ומשם נגזרת התוצאה הסופית לאישור מותרות הבנייה. שלב ההמתנה להפשרת קרקע חקלאית מסוימת יכול להסתכם במספר שנים, אך לעיתים האישור ניתן גם בטווח זמן קצר. ההשקעה בקרקע חקלאית יכולה להיות רווחית מאוד אך דורשת סבלנות ובירוקרטיה רבה.
 

איך לרכוש נכון קרקע חקלאית בעלת פוטנציאל לרווחיםיש כמה היבטים שכל אדם אשר מעוניין לרכוש קרקע חקלאית חייב לדעת, ומומלץ להסתכל ולבחון אותם מקרוב בכדי לקבל את התשואה הגבוהה ביותר. השקעה חכמה עם פוטנציאל רווח גבוה דורשת את אישור השינוי וההפשרה של הקרקע החקלאית לקרקע עירונית. ככול שמיקום הקרקע יהיה קרוב לערים ומושבים או לחילופין לכבישים מהירים, כך תעלה הדרישה להסבת הקרקע למגורים. על האדם הרוכש את הקרקע להיות מודע לכך שהפשרת ואישור הקרקע לבנייה עשוי לקחת זמן. הרכישה המומלצת לקרקעות הן קרקעות המשמשות אנשים פרטיים, דבר המספק את הקלות והפשטות ברכישה, במיסים, ועוד.
 


תפריט דף הבית