כשאנחנו מתחילים בתכנון עיצוב של מבנה מסוים, בין אם מדובר במבנה פרטי או עסקי, ובין אם מדובר בחלק פנימי או חיצוני, אנחנו צריכים לקבל אינספור החלטות שיכולות להשפיע, הן על העיצוב והן על השימוש שנוכל לעשות בפועל במקום.
יש מקרים מסוימים בהם ההחלטה היא כל כולה נמצאת בצד של העיצוב, אף על פי שאם פותחים את ה"זום" ומסתכלים על התמונה הרחבה, ייתכן ויהיו לבחירה שלנו עוד השלכות שאינן קשורות רק לעיצוב המקום, והן יגיעו בשלב מאוחר יותר, מבלי שאנחנו מודעים וחושבים על כך. לכן חשוב שניקח את זה בחשבון, לפני שיהיה מאוחר.
דוגמא טובה לכך אפשר לראות כשאנחנו צריכים לבחור אריחי קרמיקה למבנה. על פניו מדובר בהחלטה שנמצאת כל כולה בחלק של העיצוב. אך זה לא מדויק, שכן, אנחנו למצוא מספר מצבים ודוגמאות, כיצד החלטה על אריחי קרמיקה כאלה או אחרים, יכולה להשפיע גם על היבטים נוספים במקום, בין אם בטווח הקצר ובין אם בטווח הארוך יותר.
דוגמא בולטת לכך אנחנו יכולים לראות, כשאנחנו צריכים להחליט האם להתקין אריחי קרמיקה חלקים בצבע מסוים או אריחי קרמיקה מעוטרים, כלומר כאלה שכוללים דוגמא מסוימת, בין אם זו דוגמא בסגנון הודי, מזרחי, מודרני או כל סגנון אחר. היום אנחנו יכולים למצוא מגוון אריחי עם סגנונות שונים, הן כאלה שניתן להשתמש בהם לצורך ריצוף או חיפוי קירות.
כיצד ההחלטה תשפיע עלינו
על פניו זו נראית החלטה די פשוטה שעלינו לקחת, האם אנחנו מעדיפים אריחים חלקים או אריחים מעוטרים. החלטה שכל כולה קשורה לעיצוב. זה נכון, כפי שנוכל לראות מיד, אך יש גם לה משמעויות נוספות שעלינו לקחת בחשבון.
מבחינת העיצוב, אנחנו צריכים לבחון שתי נקודות עיקריות, האם האריחים מתאימים לעיצוב הכולל של המקום, כלומר האם אריח חלק או אריח מעוטר יכול להשתלב בעיצוב המקום בצורה אופטימאלית. אנחנו נבחן זאת על פי עיצוב האריח, סגנונו וכן על פי העיצוב של המקום עצמו.
הנקודה השנייה שעלינו לבחון היא, האם האריחים יוצרים מבנה אחר למקום. למשל, אם אנחנו משתמשים באריחים חלקים בהירים, אז המקום יהיה יותר מואר וייראה יותר גדול, אם אלו יהיו אריחים כהים, אז סביר להניח שהמקום יהיה יותר חשוך וייראה יותר קטן.
כאמור מעבר לעניין של העיצוב יש גם דברים אחרים עליהם תשפיע ההחלטה שלנו. למשל, לגבי השאלה מה יקרה אם אריח מסוים ייהרס. אם זה אריח חלק, אז יהיה לנו הרבה יותר קל להחליף אותו. אם זה אריח עם עיטור מסוים, אז לא בהכרח אנחנו נוכל למצוא את אותו אריח בדיוק, בוודאי אם מדובר באריח שהוא חלק מפסיפס מסוים. זה אומר שנצטרך להחליף את כל האריחים או למצוא פתרון הולם לבעיה. לכך כבר יש השלכות כלכליות.תפריט דף הבית