מידע על קידוחים ויסודות הבית שלכם

הבנייה המודרנית מגיעה להשגים מדהימים. היא מאפשרת לנו להתגורר בראש מגדל בן עשרות קומות בנוחות ובבטחה וכשהבנייה טובה מתוכננת בקפדנות ומבוצעת על פי כל התקנים המחמירים ביותר – גם בניין רב קומות יכול לעמוד הן במבחן הזמן והן ברעידות ורעשי אדמה.

הבסיס העיקרי ליציבות בניין עומד כמובן על יסודותיו ואלה יושבים על קידוחים. בגלל החשיבות הרבה של יסודות היושבים על קידוחים טובים – עבודת קידוחים לבניין והנחת יסודות היא תהליך מורכב המשלב שורה של אנשי מקצוע והוא נעשה בדיוק רב.

איש המקצוע הראשון המעורב בתהליך קידוחים ויסודות הוא האדריכל שתכנן את הבית או מהנדס הבנייה שבונה אותו בפועל (תלוי באופי העבודה). חשוב מאוד עוד בשלב התכנון המקדים לחשב את עומק היסודות הרצוי לבניין מהסוג שנבנה, על מנת להעמיד אותם על קידוחים מתאימים שיעניקו את היציבות הרצויה לבניין. אחד הפרמטרים המשמעותיים בחישוב עומק קידוחים רצוי הוא טיב הקרקע בבסיס היסודות. בארץ, במיוחד באיזור השפלה ומישור החוף, בגלל הקרקע החולית וחוסר היציבות של האקוויפרים – קידוחים בעומקים מסויימים יכולה להגיע לשכבת קרקע רכה או לשכבה של מי תהום ואלה לא מעניקים ליסודות שבתוך האדמה את התמיכה הרצויה.

בחלק מהמקרים יבקשו מתכנני הבנייה בדיקות קרקע מעומקים שונים תחת המקום שבו מתוכננים קידוחים ליסודות. דגימות הקרקע הללו מגיעות באמצעות קידוחים מוקדמים ובחינתן מאפשרת הכרה של טיב הקרקע ובחירה בעומק קידוחים מתאים.
לאחר שהתכנון הושלם ונבחרו הנקודות המתאימות לטובת קידוחים ליסודות והעומקים הנכונים – נכנסת חברת קידוחים לפעולה. בגלל המיומנות היחודית הנדרשת, הצורך באחזקת מגוון כלים הנדסיים מורכבים – קבלני בניין לא מפעילים קידוחים כחלק מהפעילות השוטפת שלהם אלא פונים למקצוענים : לחברות קידוחים מובילות בענף שידעו לעשות את העבודה כמו שצריך.

הבחירה בסוג הקידוח, במכשור המתאים וכדומה נעשית מתוך ניסיונו של ראש צוות קידוחים ועל פי תנאי השטח באתר הבנייה. אתרי בנייה יכולים להיות בעייתיים מבחינת נגישות וליצר מגבלות שונות על יציקת יסודות  - אך לחברות הקידוחים מענה לכל אתגר . קידוחי כלונסאות לעומקים גדולים יכולים להתבצע מתוך משאית שעל גבה מקדח הידראולי, אך תנאי העבירות הבעייתיים בחלק מאתרי הבנייה מביאים לשימוש בקידוח ידני – מתקן המבוסס על מגדל קידוח המורכב בנקודה. קידוח ידני דורש זמן הערכות רב יותר אך ניתן להפעיל אותו מכל מקום אפילו מתוך מבנה קיים, או תחת מרפסת - כל עוד יש גובה מינימלי של שני מטרים להקמת מגדל קידוח.


תפריט דף הבית