קולטים

קולטים הם חלק ממערכת דודי השמש המשמשים לחימום המים על ידי קרני השמש. קולטים בנויים בצורת מלבנים בגודל של 80 X 180 ס"מ וצבעם שחור. הם בנויים ממסגרת מתכת ומכיסוי זכוכית וממערכת צינוריות המותקנות בתוכם. בצד אחד של הקולטים יש צינור כניסת המים הקרים ממערכת המים הביתית, ובצידו השני צינור היוצא אל הדוד המותקן בסמוך אליו. קולטים ממירים את אנרגיית אור השמש לחום, ומחממים את המים העוברים דרכם.
 

כיצד בנויים ועובדים קולטים

קולטים הם תיבה מלבנית המכוסה זכוכית בצד הפונה אל השמש, ובחלקו הפנימי חלקים הצבועים בשחור. בתוך הקולט יש צינור מתכת ארוך ומפותל שמתחמם כתוצאה מאנרגיית השמש, וכך מתחממים המים העוברים דרך הצינור. האוויר שבתוך הקולט מתחמם והזכוכית מונעת את בריחת החום. המים החמים עולים למעלה אל הדוד, ונאגרים בו עד לשימוש בהם.

קולטים מוצבים על גגות הבתים בזוית של 57 מעלות עם הפנים לכוון דרום שמשם מגיעים רוב קרני השמש במשך היום. ישנם עוד סוגים של קולטים כגון: קולטים בעלי צינורות פולטים, בעלי לוחות שטוחים, מרכזיים, קולטים סולאריים להמרת קרני השמש לחשמל, קולטים פוטו וולטאים וכיוצא באלה.

החוק בישראל מחייב הצבת דוד שמש עם קולטים בכל מבנה חדש שנבנה, והדבר חוסך למדינה הוצאות ענק בייצור חשמל, וחוסך לכל אחד באופן פרטי בעלויות חשבון החשמל החודשי.
 

התאמת קולטים לבית

כדי לקבל הפקת אנרגיה מירבית מדוד השמש יש לבדוק את הפרמטרים הבאים:

  •  מספר הנפשות הגרות בבית
  •  מידת החשיפה של הקולטים לשמש
  •  גודל דוד השמש הנחוץ
  •  שיצרן הקולטים יעמוד בתקן הנדרש
  •  נפח קולט השמש ושיטת החימום

אם גם אתם מעוניינים במים חמים בעלות זולה הזמינו עוד היום התקנת דוד שמש עם קולטים מתאימים, שיעשו עבורכם את העבודה כל עוד השמש זורחת.תפריט דף הבית