איך פותחים עוסק מורשה

פתיחת עוסק מורשה, בדומה לפתיחת עוסק פטור מתבצעת בראש ובראשונה במשרדי מע"מ הקרובים לאזור המגורים. יש להגיע פיזית למע"מ (אין אפשרות להגיש מסמכים דרך האינטרנט) ולמלא את טופס פתיחת התיק ואליו יש לצרך צילום תעודת זהות, אישור על חשבון בנק, חוזה שכירות של מקום העבודה (במידה וביתך הוא מקום העבודה יש לדאוג שהכתובת תהיה רשומה בתעודת הזהות או להציג חוזה שכירות עדכני), תעודה המעידה על הכשרה מקצועית לגבי התחום בו עוסק העסק ואישור מלקוח פוטנציאלי המעוניין להשתמש בשירותיך. לאחר פתיחת התיק במע"מ יש לפתוח את התיקים גם בביטוח לאומי וגם במס הכנסה. רבים נוטים להתבלבל ולחשוב כי תיק במע"מ ותיק במס הכנסה זה אותו דבר, חשוב לא לטעות על מנת לא ליצור בעיות עתידיות מיד עם פתיחת העסק. לאחר פתיחת תיק עוסק מורשה תקבל מספר עסק שהוא למעשה תעודת הזהות שלך לאחר מספר שבועות תגיע לביתך או מקום עבודתך התעודה הקבועה של העסק אותה יש לתלות במקום בולט. לאחר מספר שבועות יגיעו גם שוברי תשלום המע"מ לדיווחים זמניים. פתיחת עוסק מורשה דומה מאוד לפתיחת תיק עוסק פטור אך בכל זאת יש מספר שיניים קטנים שחשוב לשים אליהם לב כדי לא לשלם על כך בעתיד ולפתוח את העסק שחלמתם עליו בצורה חלקה.
 

מתי מדווחים לרשויות?


לאחר פתיחת התיק והתחלת העבודה התשלומים למס הכנסה, למע"מ וביטוח לאומי מתחילים מדי חודש או מדי חודשיים. התשלומים למס הכנסה הם דו חודשיים ואילו התשלומים לביטוח הלאומי הם חודשיים. הסכומים נקבעים על פי הרווחים ועל פי הצהרת הרווחים בתחילת פתיחת העסק. עוסק מורשה גם חייב לדווח פעם בחודש או חודשיים למע"מ על הכנסותיו. כאשר המחזור השנתי עולה על מיליון וחצי שקלים יש לדווח למע"מ כל חודש ואם המחזור השנתי נמוך ממיליון וחצי שקלים יש לדווח כל חודשיים. עוסק מורשה זו אחריות תשלומים ויש להקפיד לשלם בזמן את החובות על מנת לא להסתבך עם רשויות החוק. במקרים קיצוניים יכולה להיות התחשבות כזו או אחרת אך בכל המקרים לא תתקבלנה בקשות בדיעבד שאינן מוצדקות ואיחורים יגרו אחריכם ריביות ופיגורים.
 

עוסק מורשה- המע"מ נכנס לתמונה
 

בניגוד לעוסק פטור, עוסק מורשה חייב בתשלום מע"מ ולכן הסכומים איתם הוא עובד יהיו גבוהים יותר. עוסק מורשה למעשה משמש כשליח של הרשות של מס ערך מוסף שהוא לוקח את המס מלקוחותיו ומעבירו אל המדינה בכל חודש או חודשיים. עם זאת, יש יתרונות בעוסק מורשה ובראש ובראשונה כמובן האופציה לקבל החזרים על הוצאות שהם כתוצאה מהעסק שנפתח. עוסק מורשה, בנוסף לעיסוק מול מה הכנסה וביטוח לאומי צריך להתנהל גם מול מע"מ. זה נשמע מסובך ומורכב, אך עם ידע נכון וההתנהלות מתאימה זה הרבה פחות נורא ממה שחושבים.תפריט דף הבית