איך מחזירים לחיים שכונות ישנות

פרויקט פינוי בינוי * עיבוי בהתחדשות עירונית * או אולי דווקא בניה של חדש לצד ישן כמו בפרויקט נוף לפארק של אמיר יקותיאל בהוד השרון * תכירו  מספר דרכים להחיות את שכונות העבר

נסיעה קצרה לשיפולי הערים המרכזיות ברחבי ארץ מגלה לכם את שכונות העבר המזדקנות במלוא עליבותן. לפעמים מדובר בבתי רכבת ארוכים, פעמים אחרות סתם בהזנחה ובחוסר רצון של העירייה להשקיע בשכונה ויש עיריות וועדים מקומיים אשר מנסים להוסיף צבע פה, שפכטל שם ולנסות בפלסטר לשפר את השכונה.

אלא שבשנים האחרונות הבינו בערים רבות בארץ, כי מתיחה קלה לא תספיק והם חייבים לפצוח בפרויקט רחב היקף כדי לשקם ולהעביר את השכונות החדשות אל  העשור השני של המאה ה-21. ישנן מספר שיטות לעשות את המהפך הזה, אם זה פינוי בינוי כמו בשכונת מורשה ברמת השרון, אם זה מסלול עיבוי במסגרת התחדשות עירונית או אם זה בניה  המתמזגת  עם השכונה הוותיקה כמו בפרויקט של אמיר יקותיאל בהוד השרון.
 

פינוי בינוי

אז איך עושים את זה? כמובן השיטה הפופולרית ביותר היא פרויקטים של פינוי בינוי. ההנחה הבסיסית היא שתושבים שגרים בבתים ישנים יסכימו לעזוב אותם תמורת הבטחה לבית או דירה בפרויקט חדש. כל הצדדים מרוויחים בסיפור הזה. התושבים מקבלים נכס מושח, הקבלן מקבל היצע דירות גדול הרבה יותר מבעבר והעירייה מקבלת שכונה שמקבלת צביון אחר. אלא שבכל טוב יש גם רע, הבעיות בפרויקט לא מעטות, לעיתים יש דיירים שמונעים או מעכבים את התפתחות הפרויקט בכך שהם מסרבים להתפנות לדירות החדשות, פעמים אחרות הגיבוב הזה של ישן בצד חדש יוצר מראה לא אסתטי של השכונה.
 

עיבוי וישן לצד חדש – מקרה יקותיאל

החל ביוני 2001 מפעילה הוועדה הבינ-משרדית להתחדשות עירונית של משרד השיכון את מסלול עיבוי בשכונות מגורים בלבד, שמטרתו הגדלת ניצול הקרקע באמצעות תוספת בנייה באזורים מבונים, ללא צורך בהריסת המבנים הקיימים, אם כתוספת קומות ואם כבניית אגפים חדשים.   ברחבי הארץ קיימים כבר מספר אזורים כאלו שהפכו את השכונות הישנות לפנינות חמד של ממש. שיטה אחרת היא ממש בניה של ישן לצד חדש, כך הבניה החדשה מתמזגת עם הבנייה הישנה ויוצאת תמהיל שמקפיץ את האופי ואת האיכות של השכונה. אחת הדוגמאות לכך היא בשכונת נוף לפארק בהוד השרון, שם ישנו פרויקט של היזם אמיר יקותיאל. הפרויקט ממוקם על חטיבת הקרקע האחרונה מסביב לפארק ארבע העונות בצדה המערבי  של הוד השרון.

 מיקומה הייחודי של הקרקע חייב את אדריכל הפרויקט אריאל וינטר ליצור חיבור ארכיטקטוני בין שכונת הדר הוותיקה לבין השכונה החדשה ("מתחם גרינברג"), כך בעצם נוצר השילוב המנצח של ישן לצד חדש, שילוב שיהפוך את שכונת הדר  בהוד השרון לשכונה צעירה ותוססת.


תפריט דף הבית