פציעות חיילים בצבא

אחת הבעיות הנפוצות איתן מתמודדים חיילים רבים, בסדיר ובקבע, הן פציעות שהם חווים בתקופת השירות. הפציעה כשלעצמה היא בעיה מן הסתם, אך לא פעם מדובר רק בקדימון לבעיה גדולה ומשמעותית לא פחות, התמודדות עם הצבא והמערכת הבירוקרטית של משרד הביטחון לגבי שאלות של פיצויים, שיקום וכדומה.
בשביל להבין מדוע פציעות חיילים בצבא הן דבר מורכב, צריך לדעת מה המשמעות של מקרים כאלה. כשאדם רגיל נפצע במהלך העבודה, הרי שהוא מבוטח בביטוח לאומי, הוא יכול לתבוע את מקום העבודה שלו, מאוד ברור מי אחראי עליו ומי אמור לספק לו את הכלים לשיקום וכן פיצויים על אובדן כושר עבודה וכדומה.
לפני שנסביר את מהות הסיטואציה צריך לומר, בשביל להתמודד איתה רצוי לשכור עו"ד תביעות נגד משרד הביטחון, גורם מקצועי שידע לעמוד מול המשרד ולעזור לחייל בכל מקרה משפטי או אחר.
כאמור, סיטואציה בה חייל נפצע במהלך שירותו בצבא, היא שונה לגמרי ממצב בו עובד נפצע במהלך עבודתו.  ראשית, במונחים של משרד הביטחון, החייל נחשב לרכוש צה"ל, שנית, משרד הביטחון מן הסתם, לא ימהר להסכים לשלם פיצויים או להגדיר את החייל כנכה צה"ל, הגדרה שיש להן משמעויות ועלויות רחבות וארוכות טווח. שלוש, עולה שאלה היכן החייל נפצע, האם הוא בזמן השירות, האם בחופשה, האם במהלך אימון או קרב, יש לכך משמעויות מאחר והצבא יכול לטעון שהפציעה היא לא באחריותו ולכן הוא לא אמור לטפל בחייל.
מה האינטרס של משרד הביטחון וכיצד יכול לעזור לנו עו"ד תביעות נגד משרד הביטחון. האינטרס של משרד הביטחון והצבא הוא להוכיח שהחייל לא פצוע, אם הוא פצוע, אז מדובר בפציעה קלה מאוד, ובכל מקרה הפציעה היא לא באחריות הצבא ולכן הצבא לא אמור לשלם לחייל הפצוע. למה? ככה הצבא לא יבזבז עלויות כספיות לחינם.
עו"ד תביעות נגד משרד הביטחון, יצטרך להוכיח שהחייל נפצע ומעבר לזה, שהפציעה משפיעה על חייו. זה אומר שהיא משפיעה על היכולת שלו לעבוד, על היכולת שלנו ללמוד, יש לפציעה השלכות אשר מאלצות אותו לרדת בפרופיל, לעבור שיקום ועוד. בהמשך יהיה על העו"ד להוכיח, שהצבא אחראי לפציעה ולכן עליו לשלם פיצויים לחייל.
כאן כמובן עולה השאלה, האם כל פציעה בכל מקום של חייל, היא פצעה שהצבא אחראי עליה. לא בהכרח אך ברגע שמדובר בחייל צעיר, חייל בשירות סדיר, ההשפעה תהיה גדולה ומשמעותית יותר. לכן גם הצבא ינסה להוכיח בכל כוחו שהוא לא אחראי, החייל מצידו ינסה להוכיח שהצבא אחראי ולכן יש לפצות, אפילו אם הפציעה היא פשוטה, וללא השפעות ארוכות טווח.
לשמחתם של החיילים, ניתן למצוא מגוון עורכי דין שמתמחים בתביעות נגד משרד הביטחון, אפשר לשכוח את שירותיהם ולהתחיל יחד איתם בתהליך התביעה. 

 


תפריט דף הבית