פחם פעיל כיצד הוא משפיע עלינו

מי שעוקב אחר מדורי הכלכלה, יכול לחשוב שהשימוש בפחם בעולם הולך ומצטמצם. הרי במהלך השנים אנחנו מצאנו חומרים אחרים אשר יכולים להוות תחליף לחומר זה, אשר מזה שנים רבות מוגדר כחומר שהוא פחות ידידותי לסביבה והרבה פחות בטוח לכרות אותו.

אך זה לא מדויק. ראשית, בשנים האחרונות יש חזרה מסוימת לשימוש במכרות פחם במקומות רבים בעולם, בין היתר מתוך מחשבה שלא מעט אנשים עובדים בתעשייה זו ואם היא תיסגר לגמרי, הרי שאותם אנשים יהפכו מובטלים וזה יהיה לנטל כלכלי עצום על המדינה והחברה. שנית, ישנו פחם שהוא טוב ונכון לשימוש.

הכוונה היא למה שמוגדר פחם פעיל אשר ניתן למצוא אותו בשימושים רבים מאוד לצרכים מגוונים. לא תמיד אנחנו מודעים לכך, אך אנחנו מוקפים בפחם ולמעשה אנחנו משתמשים בו בתדירות, יום יומית כמעט.

לפני שאנחנו נסביר מה זה פחם פעיל וכיצד הוא משפיע על החיים שלנו, חשוב להסביר שמדובר בחומר אשר עובר תהליכים של ספיחה, תהליכים של שינוי, ולפיכך החומר עליו מדובר הוא בריא יותר מאשר פחם רגיל, זו הסיבה שגם משתמשים בו, הן בשוק המזון, בשוק של מוצרים כימיים, רפואיים ואחרים.

מה זה בעצם פחם פעיל

פחם פעיל הוא מה שמוגדר, משפחה של מוצרי פחם אשר יכולים לספוג חומרים שונים ולשמר אותם. מדובר על תהליך כימי ייחודי שהפחם עובר, תהליך של ספיחה, אשר מאפשר לשמור חומרים מסוימים במגוון מוצרים, בין אם זה על מנת לשמור על הטעם שלהם, לשמור על איכותם, להפחית את זיהום האוויר, וכן לטהר ולהפריד מוצרים מסוימים.

אנחנו יכולים לראות שימוש ניכר בחומר כגון פחם פעיל כאמור בתעשיות רבות. המטרה של החומר היא למנוע שימוש בחומרים לא בריאים שקיימים במזון, מים, גז, וכן במוצרים כימיים ורפואיים שונים.

לשם כך, מכינים את הפחם מחומרים שונים, מלבד פחם עצמו, הרי שמכינים אותו גם מעץ, קליפות אגוד, כבול, ועוד. נוהגים לחמם אותם וכך הם הופכים לפעילים. כמובן שהתהליך נעשה על ידי גורמים מקצועיים שמבינים בזה, אחרי בדיקות מעבדה רבות, ואחרי שבוחנים היטב את איכות הפחם בטרם מחליטים להשתמש בו. המטרה היא לייצר פחם עם שטח פנים גדול, על מנת שהוא יוכל לספוח את החומרים הרעילים, החומר יספח אל תוך חריצים קטנים שקיימים בתוכו.
​​​​​​​
צריך לומר, ביצוע התהליך נעשה על ידי גורמים מוסמכים בלבד, ואלה מספקים אותו לתעשיות השונות בהתאם לצורך. אותם גורמים בוחנים את שטח הפנים של הפחם, הנקבוביות שקיימות בו, גודל המשטח עצמו, ועוד. המטרה היא אומנם לחסוך בעלויות, אך נכון יותר להשתמש בפחם יקר וטוב, על מנת שהוא יעשה את העבודה ולא נגיע לכדי מצב בו העבודה תתבצע באופן לא נכון, ואז כל הניסיון לחסוך יהיה לחינם.
 

 


תפריט דף הבית