עצות מומחים: המדריך המלא להתקנת דלתות אש – שאלות ותשובות


שמעתם על המושג "דלתות אש" ואין לכם מושג מה הוא אומר? עומדים להתקין דלתות אש ויש לכם כמה שאלות שטרם מצאתם להן מענה? אם כן, הגעתם אל המקום הנכון. במאמר זה ריכזנו עבורכם כמה שאלות נפוצות בנושא דלתות של רב בריח ואחרות המוגדרות בתור "דלתות אש", וכמובן – את התשובות לאותן שאלות.
מהן דלתות אש?
דלתות של רב בריח או של כל חברה אחרת אשר המוגדרות בתור "דלתות אש" הן דלתות אשר בנויות מחומרים בעלי עמידות גבוהה מול אש. לרוב מדובר בשילוב של מתכת יחד עם לוחות גבס, צמר סלעים או ורמיקוליט (מה שמוכר לכולנו בתור חומר האיטום המתנפח). החומרים הללו נמצאים בתוך הדלת, כאשר משני הצדדים מכסים עליהם משטחי מתכת חזקים. בצורה הזו, האש אשר נמצאת בחדר אחד תתקשה לעבור גם לחדר השני, ובמקרים בהם האש נמצאת ממש באותו חדר הדלת לא תהיה חמה מידי או תעלה באש אף היא, מה שיקל על השוהים בתוך החדר לצאת ממנו.
למה כדאי להתקין דלתות אש?
התקנה של דלתות אש יכולה להעניק כמה יתרונות חשובים מאוד:
  1. הדלת יוצרת חציצה בין חדר אשר עולה בלהבות לבין החדר הסמוך לו במשך זמן מה, וכך יכולה למנוע התפשטות מהירה של השריפה, אשר תגרום לסכנות קשות, או במקרה חמור יותר - לאבדן חיים. לדוגמא, חשבו על בניין דירות בו דלתות היציאה של מדרגות החירום הן דלתות אש. בבניין כזה, במקרה שבו יש שריפה באחת הדירות, הדלת היוצרת חציצה תמנע מהאש להתפשט באופן מהיר מאוד אל יציאת החירום ולמנוע מדיירי הבניין לצאת ממנו בשעת סכנה.
  2. דלת אש אינה יכולה להינעל, כך שתמיד היא תאפשר יציאה החוצה מתוך המבנה במקרה של סכנה ומצב בו בשעת שריפה מגלים כי מישהו נעל את הדלת ולא ניתן לפתוח אותה פשוט לא יתקיים.
  3. ניתן לשלב בדלת "ידית בהלה" – ידית אשר פותחת את הדלת בכל מצב, כך שגם במקום בו מתרחשת ריצה המונית החוצה, הדלת תיפתח מיד ואין צורך לעשות שימוש בידיים בכדי לפתוח את הדלת איתה – מספיקה דחיפה באמצעות הגוף בכדי שהיא תיפתח לחלוטין ותאפשר מעבר.
האם יש תקן חובה לדלתות אש?
בכדי שתוכלו להיות בטוחים שאתם רוכשים דלתות של רב בריח אשר עומדות בתקנים הנדרשים כדי לשמש בתור דלתות אש, מכון התקנים הישראלי ניסח תקן רשמי עבור דלתות אש, אשר נכתב לאחר מחקר מעמיק בתחום והתייעצות עם מומחים, כך שכל דלת אשר עומדת בדרישות התקן יכולה לשמש אתכם ללא כל בעיה.
כמובן, התקן הזה מעוגן בחוק תקנות התכנון והבניה, ולכן בבניינים חדשים הנבנים כיום, דלתות יציאת החירום הן כמעט תמיד דלתות אש.
איפה כדאי להתקין דלתות אש?
דלתות אש כדאי להתקין במקומות בהם ישנו מעבר ציבורי, כמו מעברים במסדרונות של בתי חולים ומבנים ציבוריים, בבנייני מגורים ימוקמו הדלתות הללו בפתח יציאת החירום או במעברים בין חדרי המדרגות לבין הלובי של הבניין, בחדרי שירות שונים ועוד.

 


תפריט דף הבית