על רפואת הכאב בימנו


כולם סובלים מכאבים בשלב זה או אחר. כאב הוא תגובה לפגיעה גופנית או התראה שמשהו לא בסדר בגוף. למשל כאשר אדם נפצע ברגלו, הכאב מסמן לו שאסור לו לדרוך עליה שוב כדי לא להחמיר את המצב. יחד עם זאת ישנו כאב שנוצר ללא כל סיבה ואין לו כל תועלת. הוא יכול להופיע גם אצל אנשים וגם אצל מבוגרים. למשל, לאחרונה פורסם בכלי התקשורת מקרה בו נערה החליטה לבקש מרופאים שיכרתו את ידה מכיוון שהיא סבלה מכאב בלתי נסבלים. במשך כ-7 שנים אף אחד לא המצליח למצוא דרך להפסיק אותם. הם נגרמו בעקבות תסמונת נדירה. בעוד שישנם מצבים בהם רפואת כאב אינה יכולה לעזור, ישנם מצבים שטיפולים ותרופות יכולות לפתור את הבעיה.

אז מה היא בדיוק רפואת כאב?       

  • אבחון – הוא מתחילה ע"י אבחון לאחר פנייה למומחה לכאב. בכל בית חולים ישנה יחידה לטיפול בכאבים. ישנם שני סוגי כאבים: הראשון הוא כאב שמקורו ידוע. הוא חמור, אבל קל לאתרו ולכן פשוט מאוד לדעת כיצד לטפל בו. למשל: כאבי גב, כאב בכתפיים ובצוואר או כאבים הנגרמים ממחלת הסרטן. סוג הכאב השני הוא כאב שמקורו לא ידוע ולכך תהליך האבחון הוא הרבה יותר מסובך כמו גם התאמת הטיפול.
 
  • טיפול -  לאחר שהכאב אובחן, ישנו צורך להתאים את הטיפול למטופל. לחלק מהאנשים יתאים טיפול תרופתי, לאחרים טיפול באמצעות רפואה אלטרנטיבית משלימה, ובמקרים קיצוניים אין דרך אחרת מאשר לבצע ניתוח להסרת המקור הגורם לכאב כמו למשל חיתוך אותו העצב המפעיל את הכאב.

לא לוותר על הטיפול בכאב

גם כאשר מדובר בכאבים אשר באים והולכים, איזה זה אומר שצריך להמשיך לסבול אותם. חשוב לאבחן אותם כדי לראות מה הגורם לבעיה. למשל אדם שסבל במשך שנים מכאבי ראש חזקים והחליט שלא ללכת להיבדק, גילה במקרה כאשר הלך לטיפול שיניים, ששיני הבינה שלו לוחצות על העצבים והן אלו שגורמות לכאבים. שיניי הבינה הוסרו בניתוח בבית החולים ואותם כאבי הראש שבאו והלכו מידיי פעם נעלמו לנצח. כך שלא רק כאשר מדובר בכאבים כרוניים יש לפנות למומחים כדי לפתור את הבעיה, אלא גם במצבים כאלה. אל תוותרו על איכות החיים. טיפול בכאב יכול לשפר את מצבכם ולתת לכם כלים ודרכים טובות להתמודד עם המצב.
 


תפריט דף הבית