הכל על עבירת תקיפת בת זוג

למרבה הצער, חדשות לבקרים מופיעות בחדשות ידיעות על עוד מעשה תקיפה של בת זוג, שהסתיים בפגיעה קשה ואף במוות. חשוב לדעת כי עבירות תקיפה, ואף הקלות שבהן, נחשבות לעבירה פלילית ומהוות הפרה בסיסית של אוטונומיית הפרט על גופו. החוק בישראל מתייחס בחומרה לעבירות תקיפה, ועל אחת כמה וכמה כאשר מדובר בתקיפת בת זוג. זאת, מתוך שאיפה למגר את התופעה בחברה ובתא המשפחתי, ולהגן על ילדי המשפחה מפני חשיפה לאקטים של אלימות. יש לציין כי הגדרתן של עבירות תקיפת בת זוג משתנה בהתאם לסוג הקשר שקיים בין הצדדים, ואילו חומרת הענישה משתנה לאור בחינה ספציפית של כל מקרה. לכן, קיימת חשיבות מרובה לקבלת סיוע משפטי מטעם עורך דין פלילי בעל ניסיון ומומחיות בתחום.
 

הגדרת עבירת תקיפה

 
עבירת תקיפה מוגדרת בחוק כפעולה בה אדם מכה אדם אחר, דוחף אותו, נוגע בו, או מפעיל על גופו כוח ישיר או עקיף. הפעלת כוח הינה פעולה הגורמת לנזק, כאב או אי נוחות, ויכולה להיות גם שלא במגע פיזי אלא באמצעות גופים או חומרים אחרים לרבות חשמל, אור, קרינה, חום וריח. כל זאת, שלא בהסכמת האדם המותקף, או שהסכמת האדם למעשה הושגה במרמה.
 

הגדרות עבירות תקיפת בת זוג

 
ראשית, יש להבהיר כי עבירות תקיפת בת זוג מתייחסות גם למקרים הפוכים בהם בן הזוג הוא זה שהותקף, ואין הבדל בעיני החוק מבחינת חומרת העבירה או ענישתה. מעבר לכך, החוק מתייחס לאופיו של הקשר לצורך קביעת סוג העבירה: 

  • תקיפה של בת זוג שלא במסגרת משפחה - מוגדרת בחוק העונשין בסעיף 378. ההתייחסות אליה היא ככל עבירת תקיפה, והעונש עבורה מגיע עד ל- 3 שנות מאסר.

  • תקיפת בת זוג במסגרת משפחה - מוגדרת בחוק עונשין בסעיף 382. ההתייחסות אליה היא כאל תקיפה ואלימות כלפי בת זוג, ומדובר ביחס חמור יותר בהשוואה לעבירות תקיפה כלליות. הענישה על עבירות אלו מוכפלת לעומת עבירות תקיפה כלליות, ועשויה להגיע עד 6 שנות מאסר.

 

הסיבה להחמרת היחס בגין עבירת תקיפת בת זוג במסגרת משפחה


עבירות תקיפה של בת זוג במסגרת המשפחה זוכות לענישה וליחס מחמיר, לאור הרצון לשמור על ביטחון ובריאות התא המשפחתי בחברה הישראלית. כמו כן, אלימות כלפי בת הזוג חושפת את הילדים למעשים אלו, ולעיתים קרובות הופכים אף הם בהמשך לקורבנות תקיפה. יש לציין כי גם אם הילדים עצמם אינם מותקפים, מציאות אלימה בבית משפיעה ופוגעת בהם נפשית באופן קשה. 
 

בחינת כל מקרה לגופו


חשוב לדעת כי בית המשפט מתייחס לכל עבירת תקיפה לגופה, בהתאם לנסיבות המקרה, טיב מערכת היחסים, עבירה ראשונה או נשנית, עבר פלילי נוסף של הנאשם, וחומרת התקיפה והנזק שגרם למותקף. יחד עם זאת, גם בעבירות תקיפה סתם שלא גרמו לחבלה של ממש ונחשבות לקלות, וגם אם מדובר בעבירה ראשונה, השופט עשוי להחמיר בענישה במטרה להרתיע את הנאשם ואת הציבור בכללותו. לכן, קיימת חשיבות מרובה לאופן הצגת המקרה על ידי עורכי הדין של כל צד.
 

סיוע משפטי הולם במקרי תקיפת בת זוג

 
בין אם בת הזוג סבלה תקיפה או שבן זוג מואשם בתקיפה, חשוב לפנות לקבלת ייצוג משפטי הולם. הסיוע ניתן על ידי עורכי דין פליליים שמתמחים במקרי תקיפה בכלל, ותקיפת בת זוג בפרט. עורך הדין שמחויב לסודיות מלאה יבחן את פרטי המקרה הספציפי, יסביר ללקוח את זכויותיו, ייצג וילווה אותו לאורך התביעה, ואף יתרום למציאת פתרונות ודרכי התנהלות בחיים האישיים.תפריט דף הבית