סוליאן

אחת התרופות הנפוצות לטיפול בבעיות פסיכיאטריות, ובראשן סכיזופרניה, היא סוליאן. מדובר בתרופה שמשמשת לטיפול בתסמינים שליליים של המחלה וכן בתסמינים חיוביים לכאורה. מדובר כמובן בתרופה שניתן לקבל אך ורק באמצעות מרשם של רופא והיא מצויה בסל הבריאות.

סוליאן זה השם המסחרי של תרופה בשם אמיסולפריד, תרופה נוגדת פסיכוזה שמשתייכת לדור חדש של תרופות בהקשר זה. כאמור, היא משמשת בעיקר לטיפול בסכיזופרניה בקרב בני 15 ומעלה. התרופה, כפי שנוכל לראות בהמשך, מתעסקת בהיבטים שונים של מערכת העצבים ובצדדים שונים של המחלה.

אנשים שמתמודדים עם סכיזופרניה, חיים עם תסמינים שליליים במחלה וכן כאלה שמוגדרים חיוביים, למרות שמיד נראה זה לא בהכרח כך. התסמינים השליליים הם הזנחה אישית, נסיגה חברתית, הפרעות בדיבור, השטח של מבט הפנים ועוד. התסמינים החיוביים לכאורה, הן מחשבות שווא והזיות, כלומר מצבים בהם החולה מתמודד עם סיטואציות לכאורה אופטימיות, אך הן לא אמיתיות כמובן.

המחלה באופן כללי, מתחלקת לתסמינים שליליים וחיוביים, בעוד התסמינים הראשונים לא ניתן לטפל בהם בדרך כלל בעזרת תרופות, הרי שהתסמינים החיוביים כן ניתן לטפל בהם בעזרת תרופות שונות, ולכן בוחרים להשתמש בסוליאן.

חשוב להבהיר, סוליאן היא תרופה שניתנת אך ורק לבני 15 ומעלה שמתמודדים עם המחלה, יש לקבל אותה רק אחרי אבחון רפואי וכמובן בעזרת מרשם. במהלך השימוש בתרופה, יש לבדוק בדיקות דם, בדיקות אק"ג, בדיקות לחץ דם. תדירות הבדיקות ייקבעו על ידי הרופא שסיפק את התרופה. במידה ונוטלים תרופות נוספות, יש לציין זאת בפני הרופא, וכמובן שאם מתפתחות תופעות לוואי, הרי שיש לדווח על כך לרופא.

כיצד משתמשים בתרופה ומה הן תופעות הלוואי שלה

יש לקחת את התרופה פעם או פעמיים ביום, על פי ההנחיה של הרופא. המינון הראשוני הוא 50 מיליגרם ביום, המינון המרבי הוא 300 מיליגרם ביום. במקרה ומדובר בסכיזופרניה עם תסמינים חיוביים שיש לה גם אפיזודות פסיכוטיות, אז המינון האופטימאלי יהיה בין 400 ל-800 מיליגרם ביום, בעוד שהמינון המרבי יהיה 1200 מיליגרם ביום. בכל מקרה, מינון של 400 ביום יהיה פעם אחת ביום, בעוד שמינון מעבר לכמות הזאת, יהיה פעמיים ביום.

תופעות הלוואי של התרופות הן מגוונות, בין היתר, שינויים מנטליים, קפיצות בלחץ דם, הזעת יתר, אצירת שתן, חום גבוהה. בכל אחד מהמצבים הנ"ל, יש לפנות אל הרופא ולעדכן אותו בכך. צריך לציין שבשלב הראשוני, התרופה יכולה לגרום לירידה בלחץ דם, סחרחורות ותחושת עייפות. מדובר בתופעות שכיחות שנעלמות עם הזמן.

קיימות המלצות שונות כיצד לנהוג בזמן נטילת התרופה, בין היתר, מומלץ לא לעשן מאשר וזה יכול להגביר את פירוק הפנותיאזינים ולהפחית באופן ניכר את היעילות שלהם, כמו כן, התרופה עלולה לגרום לירידה בלחץ דם, על מנת להימנע מכך, יש להרים רגליים בזמן ישיבה.
​​​​​​​
יש לקבל מהרופא את כל המידע על התרופה ולשמור איתו  לאורך כל התקופה שנוטלים את התרופה.
 


תפריט דף הבית