מעליות

כל מה שצריך לדעת על מעליות

בניינים מודרניים בנויים כך שאיכות החיים של הדיירים תהיה גבוהה. כחלק ממגמה זו מותקנים במרבית בנייני המגורים החדשים אם לא בכולם מעליות מסוגים שונים. במקביל, רווחת המגמה של התקנה בבניינים ישנים יותר. על פי החוק, רק חברה להתקנת מעליות שעומדת בתקן ומעסיקה אנשי מקצוע וטכנאים מורשים יכולה לספק שירותי התקנה, תיקון וביקורת תקופתיים.
בשורות הבאות נרחיב על כל מה שצריך לדעת בהקשר של מעליות, סוגים שונים וחשיבות המקצועיות בתחום.

סוגי מעליות

בין אם מדובר על התקנת מעלית חדשה בבית שהולך ונבנה ובין אם מדובר על הוספת מעלית למבנה ישן, חשוב לדעת שיש סוגים שונים ודגמים שונים. הפתרונות השונים נבדלים אלו מאלו בפרמטרים שונים כגון:
  • גודל תא הנוסעים – מקטן ופשוט ועד לגדול ומפואר.
  • מהירות הנסיעה – נקבעת בתאם לגובה המבנה.
  • כושר נשיאה.
  • צורת התפעול והמנוע – למשל מנועים על בסיס חשמל, מנועים על בסיס הידראולי.
  • בנוסף, יש גם מעליות גדולות במיוחד לצרכים תעשייתיים, מעלונים לבתי פרטיים ולנכים, דגמים ייחודיים שלא מצריכים חדר מכונות ועוד.
בעלי מקצוע שעוסקים בהתקנת מעליות או בשיפוץ צריכים להיות בעלי ידע רחב בתחום זה, להיות מסוגלים להתאים את הדגם הנכון למבנה הפיזי, לאתר נכונה תקלות, ולסייע ללקוחות המתעניינים בהתקנה או בשיפוץ ואינם יודעים מהן האפשרויות ומה יכול להתאים להם במסגרת התקציב, אילוצי בניה וכמובן – על פי התקן.

תקנים וביקורת

על פי החוק והתקנות, לא יעסוק אדם בהתקנת מעלית או בשיפוצה אם אין לו את ההכשרה המתאימה ואת הרקע המתאים. כאשר מתקינים מעלית חדשה יתבצע הדבר רק על ידי חברה בעלת תו תקן מתאים, ועל פי ההוראות וכל מאפייני הבטיחות.
ההפעלה הראשונית תיעשה רק לאחר בדיקת תקינות ולאחר תקופה של שנה יש לדאוג לביצוע ביקורות תקופתיות מדי חצי שנה. ביצוע הבדיקה חייב להיעשות רק על ידי בודק המוסמך לכך. במידה ונמצאו בעיות יש למנוע שימוש עד לתיקון הליקויים או שיפוץ המעלית במידה ועולה הצורך בכך. את התיקון והשיפוץ יבצע אך ורק מי שהוכשר לכך ולאחר הטיפול תיערך בדיקת תקינות.

שירות מוסמך בלבד

לפני סיום נדגיש ששירות לא מורשה או לקוי עלול לגרום לאסון.  מכאן ניתן להבין את החשיבות בבחירה נכונה באנשי השירות לתפעול, תיחזוק, תפעול והתקנת מעליות. טיפול לא נאות, התקנה לא נאותה או שיפוץ לוקה בחסר הינם מפגע בטיחותי של ממש. לכן, בכל הקשור לכך יש להפקיד על פניה לחברה מוסמכת ולאיש מקצוע מוסמך, מיומן, בעל ניסיון ומוניטין.
 


תפריט דף הבית