לימודי תעודה בישראלבשנים האחרונות אנחנו עדים לתופעה שלא היתה כדוגמתה בישראל. יותר ויותר צעירים הולכים ללמוד באקדמיה ומוציאים תואר ראשון במקצועות שונים. תופעה זו החלה לגדול בשנת 1994 אז הוחלט על הקמת מכללות פרטיות מה שפתח את שערי האקדמיה בפני אוכלוסיות חדשות לגמרי.
לצד התוצרים החיובים של תופעה זו הרי שהיא יצרה גם בעיה לא פשוטה, המשמעות של תואר ראשון נשחק. זה בא לידי ביטוי בשכר, בתנאי העבודה, בהצעות העבודה וכמובן בדרישות לעבודה. שחיקה זו גרמה לכך שתואר ראשון כבר לא נחשב פקטור חשוב כל כך בשביל למצוא עבודה טובה במקצוע, הדרישה של השוק היא הרבה יותר גבוהה מכך.
לעומת זאת לצד לימודי תואר ראשון, אנחנו רואים פריחה חיובית בכל הקשור לתחום של לימודי תעודה. פריחה זו באה לידי ביטוי לא רק בכך שיותר ויותר צעירים, מבוגרים בשיא הקריירה שלהם ואפילו בעלי תואר, נרשמים ללימודי תעודה בתחומים שונים אלא שלפחות בכל הקשור להצעות עבודה, אזי שכאן יש פחות שחיקה.

ההסבר לכך הוא די פשוט. המקצועות בהם מתקיימים לימודי תעודה הם ייחודים וכמעט ולא ניתן ללמוד אותם ברמות אחרות ולא הרבה מקומות מפעילים מסלולים משלהם. כך למשל לימודי תעודה במקצועות האומנות, הוראה, טיפול ועוד מאפשרים למי שנרשם אליהם גם לסיים את הלימודים בזמן קצר יחסית (שנה-שנתיים), גם לצאת עם תעודה מקצועית וגם למצוא עבודה בתחום בתנאים טובים. חשוב לציין שהרבה פעמים לימודי תעודה מהווים עבור אנשי מקצוע רבים השתלמות או הרחבה של התמחות בתחום. לכן אנחנו גם נזכה לראות לא מעט אנשים בעלי תואר ראשון ושני על ספסלי הלימוד במסגרות של לימודי תעודה בתחומים שונים.

למי לימודי תעודה יכולים לעזור

מלבד אותם בעלי מקצוע אשר רוצים לבצע הרחבה של הלימודים, הרי שלימודי תעודה יכולים לעזור למגוון רחב של אנשים. כך למשל הם יכולים להתאים למי שאין לו תואר אקדמי והוא רוצה ללמוד מקצוע ולהשתלב בו. במקומות רבים הרשמה ללימודי תעודה לא כוללים דרישות מוקדמות מלבד ראיון קבלה ותעודת בגרות מלאה. לכן גם הלימודים מתאימים למי שאין לו תעודת בגרות ברמה גבוהה.
כמו כן הלימודים יכולים להתאים למי שעובד או שיש לו ילדים ולא יכול להתחייב על לימודים אקדמיים לתואר עם כל המטלות השונות. לימודי תעודה גם יכולים להתאים לבעלי מוגבלויות שאינם יכולים ללמוד במסגרת אקדמית.
לימודי תעודה הם ייחודים מאחר והם משלבים לימודים תיאורטיים עם לימודים מעשיים. הלימודים מועברים על ידי מרצים בכירים אשר חלקם גם מלמדים במסגרות אקדמיות רגילות. הלימודים מאפשרים למי שנרשם אליהם ליהנות מאפשרות להכיר תחום חדש בצורות שונות ובעתיד להשתלב בו במסגרות מקצועיות מגוונות.
 


תפריט דף הבית