לימודים

לא תהיה זו הגזמה לומר, כי עד לפני כמה עשרות שנים, היה בישראל שוב עבודה יציב למדי, לפחות ביחס למה שמתרחש בימינו – ימים בהם אנשים מחליפים עבודה כל שלוש או ארבע שנים בממוצע. בעבר, קורות חיים שהכילו מספר מקומות עבודה גדול, בטווחי זמן קצרים, היו גורמים למעסיקים להסיק כי בעל קורות החיים הוא כנראה טיפוס בלתי יציב. כיום, לאחר שינויים כה רבים שטלטלו את שוק העבודה, דווקא אם מסמך קורות החיים שלכם כולל רק מקום עבודה אחד בטווח של שנים רבות – המגייס עשוי לתהות מה מונע מבעדכם להתפתח. לפניכם הבדלים עיקריים שבין לימודים אקדמאים ללימודי תעודה, שיסייע בידכם לקבל החלטה נכונה.

לימודים אקדמאיים

לימודים אקדמיים לתואר נמשכים לרוב שלוש שנים (עבור רוב התחומים) עד ארבע שנים (הנדסה לתחומיה). תקופת לימודים במוסד אקדמי כרוכים במחויבות ארוכת טווח, אך לפניה יהיה תהליך קבלה, שונה עבר כל תחום לימודי. הכוונה ללימודים אקדמאים תסייע לכם לבחור את התחום המתאים לכם ביותר, ולא רק מבחינת תנאי הקבלה (פסיכומטרי, בגרות), אלא גם מבחינת התאמה אישיותית. ראוי שטרם תחליטו על תקופה מחייבת שכזו – תעשו סקירה חכמה ובחירה נכונה של לימוד התחום הנכון ביותר עבורכם. מחויבת לימודית כוללת שיעורים יומיומיים באורך 45 דקות, הגשות עבודות, קורסי תגבור באנגלית (או הוכחת ידע וקבלת פטור) ועוד.

שכר לימוד

שכר הלימוד באוניברסיטאות מסובסד באופן חלקי על-ידי המדינה, ודמי לימודים לתואר ראשון תהיה 10,000 ₪ לשנה, בעוד שהלימודים לתואר שני – מחירם גבוה יותר. יצוין כי במוסדות אקדמיים ומכללות, שאינם אוניברסיטאות, דמי הלימודים יהיו גבוהים פי כמה. הכוונה ללימודים אקדמאים יסייעו לכם גם בבחירת מוסד הלימודים המתאים לכם ביותר – אוניברסיטה או מכללה, ואולי גם את המיקום הגיאוגרפיה ההולם ביותר את נסיבות חייכם העכשוויות.

הענקת תואר ו/או מקצוע

לימודי תואר ראשון מעניקים לכם תואר אקדמי ו/או מקצוע. ישנם תחומים בהן לא ניתן לעסוק ללא תואר אקדמי, כדוגמת – הוראה, משפטים ועוד. מלבד זאת, יצוין כי תואר אקדמי מהווה ציון של יוקרה וגם הכרה חברתיות ביכולותיו הלימודיות והקוגניטיביות של התלמיד. ללא ספק, תואר ראשון עשוי לשפר סיכויי קבלה לעבודה, אך יש לזכור שאין כל הבטחה לקבלה לעבודה כלשהי, בסיום הלימודים. הכוונה ללימודים אקדמאיים תסייע בבחירת תחום הלימודים המתאים ביותר עבורכם.

לימודי תעודה / לימודים מקצועיים

אלו הם לימודים מקצועיים לטווח קצר, שאורכם שנה אקדמית אחת, לכל היותר. מטרת לימודים מקצועיים היא להכין את התלמיד במהירות לעולם התעסוקה, זאת מבלי לפסוח על חלקים עיקריים וחיוניים בתחום הלימוד הנבחר. יתר על כן, העיסוק בתחומים מסוימים דורש תעודה מקצועית (כדוגמת – תיווך/שמאות נדל"ן, הוראה, הנהלת חשבונות ועוד).
יצוין, כי מצב ביניים קיים בין לימודי תואר ראשון ללימודים מקצועיים – הם לימודי הנדסאות. לימוד תחום זה נמשך לרוב שנתיים אקדמיות, ומכיל חצי מכמות החומר הנכלל בלימודי תואר ראשון בתחום זהה.


תפריט דף הבית