לא לוקחים סיכונים

בבית ובחוץ
ישנם מקומות שנתפסים ככאלה שבהם סדנת השריפה גדולה יותר. מסעדה נחשבת למקום שכזה, בשל התנורים והאש הגלויה, אבל לא רק. מפעלים ואפילו משרדים עשויים להיות מסוכנים. אם ישנן מכונות שפועלות באופן רציף, חדרי גנרטור ועוד. גם בבתי מגורים ישנה סכנת שריפה, והיא יכולה לקרות כתוצאה מאש הכיריים שנשארה גלויה, נר שהצית משהו בסביבתו או פיוז חשמלי כלשהו. הסכנות נמצאות בכל מקום, מה שמחזק את הצורך להיות ערוכים בכל עת להתמודד איתן, וזוהי בדיוק מטרתן של מערכות כיבוי אש.
 
בלי לסכן איש
אחד היתרונות המשמעותיים ביותר של מערכות כיבוי אש, הוא יתרון האוטומציה. מערכות אלה לרוב מתוחכמות מספיק כדי לפזר בחלל חומר כיבוי, לנתק את החשמל כדי למנוע את התפשטות האש, להפעיל צופרים שיסמנו לנוכחים במקום שעליהם להתפנות ואף להזעיק למקום את כוחות ההצלה ואת בעלי המקום. כל זאת מבלי לסכן איש ומבלי לדרוש מגע אנושי שיוביל לסכנת נפשות. זוהי סוגיה קריטית, משום שהפעלת מטף כיבוי על ידי בן אנוש עשויה לסכן את חייו בשל החשיפה לאש.
 
תקנה מצילת חיים
למרות שיתרונותיהן ברורים, מערכות כיבוי אש מותקנות לרוב כתוצאה מרגולציה ופחות מתוך הבנת הצורך האמיתי הקיים. והצורך אכן קיים, בכל מקום, ובוודאי במקומות שבהם ישנם חומרים דליקים, או ציוד שעשוי להוביל לפריצתה של דליקה במקום. מערכות כיבוי אש מוגדרות לסף רגישות, לכמות ולפיזור חומרי הכיבוי על פי הצורך ועל פי פרמטרים נוספים. כך, אם תפרוץ אש חלילה, תדע המערכת להתריע על כך בפני הנוכחים במקום, כדי שיידעו להתפנות, במקביל לכיבוי אוטומטי, מבלי לחכות לכוחות ההצלה.
 
יש מצבים בהם לא מסתכנים
מערכות כיבוי אש הן חיוניות לכל מקום ולכל סיטואציה, ולכן מומלץ בחום לא להתפשר, ולתכנן בצורה הנכונה ביותר את המערכת המתאימה לבית העסק או לדירה שלכם. חשוב לזכור שהאחריות שלכם איננה רק עליכם. אם אתם בעלי מסעדה, כל העובדים והסועדים הם באחריותכם ואילו תפרוץ שריפה חלילה, אינכם רוצים לשאת באחריות אילו מישהו ייפגע. אם אתם מנהלים מפעל, שמרו על העובדים שלכם, וגם על הציוד שהוא הבסיס לעבודת הייצור שלכם, והתקינו מערכות כיבוי אש. כשמדובר בחיי אדם אין מקום לפשרות, אלא אך ורק לתכנון קפדני, מדויק ונכון. התייעצו עם אנשים שהם בעלי מומחיות בתחום כיבוי האש כדי למפות את הצרכים ואת הסכנות רגע לפני שתמצאו את הפתרונות שיגנו עליכם מפניהן.
 


תפריט דף הבית