כיצד נדע באיזה אינסטלטור לבחור

פעם בכל שכונה היה אינסטלטור שכונתי וכולם היו פונים אליו במקרים של סתימה שהפומפה לא יכלה לה או כשנזקקו להחלפת אסלה. מי שבמקרה לא הכיר אינסטלטור וגם לא מישהו שמכיר אינסטלטור, פתח דפי זהב, ומאחר שידע שכל השרברבים טובים ואמינים פנה בדרך כלל לראשון ברשימה (מה שהוביל לכך שכל האינסטלטורים קראו לעצמם "א.א. אינסטלציה", "א.א.א. אינסטלטורים", "א.א.א.א. שירותי אינסטלציה ובניו" וכו'...)
כיום הבחירה באינסטלטור סבוכה יותר. מצד אחד התחום השתכלל מאוד ובמקרים רבים יש צורך בציוד מתקדם (למשל, מצלמה תרמית לאיתור נזילות בקירות בלי לשבור אותם) ובניסיון ספציפי (הוספת נקודות מים, לדוגמה), ומצד שני מאחר שכבר אין היכרות אישית עם האינסטלטורים לא תמיד אנחנו יודעים על מי אפשר לסמוך ומי עלול להציג לנו תג מחיר מופרז, וגרוע מכך, לבצע עבודה בלתי איכותית.

המלצות של חברים

דרך אחת, שהיא תמיד מומלצת כשמחפשים איש מקצוע בכל תחום, היא להיעזר בהמלצות של חברים. תוכלו "לנצל" גם את הפייסבוק או כל רשת חברתית אחרת לצורך התייעצות – פרטו את הבעיה שלכם, וישנו סיכוי סביר כי תקבלו כמה וכמה הצעות לגבי אינסטלטורים מיומנים ואמינים שפתרו למכריכם בעיה דומה, במחיר סביר ומבלי להשאיר יותר מדי בלגאן ולכלוך.
שימו לב: כדאי לפרט מדוע אתם זקוקים לאינסטלטור, ובפרט אם הבעיה אצלכם מורכבת יחסית, שכן בהחלט ייתכן שאינסטלטורים בעלי ניסיון רחב בתיקוני פיצוצים בצנרת או התקנת אסלות אינם מצוידים במכשור המתאים לצורך הוצאת שורשים מביוב, למשל.

אחריות

ודאו עם כל אינסטלטור אליו אתם פונים כדי לבחון את האופציה של שכירת שירותיו אם הוא נותן אחריות על העבודה הספציפית הנדרשת אצלכם – ואם כן, לכמה זמן תקפה אחריות זו.
הדרישה לקבל אחריות היא מסננת מצוינת בין אנשי מקצוע רציניים לבין חאפרים, שכן בעוד הראשונים סומכים על עצמם ויודעים כי הם פותרים כל בעיה לטווח ארוך ועל כן לא חוששים להעניק אחריות על עבודתם, הרי שחאפרים במקרים רבים מבצעים תיקון שמחזיק מעמד זמן קצר ולא מעבר לכך.
כמובן שחשוב לא רק לברר בטלפון לגבי אחריות אלא גם לדרוש כי היא תצורף לחשבונית ותהיה מפורטת וכמובן חתומה.

זמינות

מצד אחד, כשאנחנו זקוקים לאינסטלטור אנחנו רוצים שהוא יגיע ברגע שאנחנו מסיימים את השיחה איתו. מצד שני, אינסטלטור זמין מדי תמיד מעורר את החשש שמא אין לו כלל לקוחות ועל כן הוא כל כך פנוי...
בעיה נוספת הקשורה לזמינות היא אינסטלטור המתחייב להגיע במועד מסוים, וכשמגיע הרגע הוא איננו וכשאתם מתקשרים אליו הוא שופע סיפורים ותירוצים (שבמקרים לא מעטים מחפים על העובדה שפשוט נכנסה לו עבודה רווחית יותר).
במקרים אלה עדיף לוותר על שירותיו של אותו אינסטלטור ולבחור איש מקצוע שמילה שלו זו מילה.

מחיר

כמו לגבי כל מוצר או שירות, תמיד כדאי לערוך סקר שוק ולבקש מספר הצעות מחיר.
שימו לב – הצעה זולה מדי אולי נראית אטרקטיבית אבל במקרים רבים היא מהווה דרך למשוך לקוחות ולאחר שהאינסטלטור מתחיל לבצע את העבודה הוא "מגלה" סעיפים נוספים עליהם יש לגבות כסף בנפרד. הקפידו לברר בטלפון אם הצעת המחיר היא סופית או שמא ייתכנו "הפתעות".
בהקשר זה כדאי לדעת שעבודה דחופה בשעות הערב או בסופי שבוע מייקרת את המחיר.
 


תפריט דף הבית