איטום באמצעות יריעות ביטומניות

אם בעבר רוב עבודות האיטום התבצעו באמצעות זפת חמה, הרי שבשנים האחרונות קם לזפת תחליף איכותי ביותר ושמו יריעות ביטומניות. אמנם, מדובר בשיטת איטום יקרה יותר, אולם העובדה שהיא מביאה לתוצאות שנשמרות לאורך זמן, כמו גם קלות הביצוע, הופכות אותה להרבה יותר משתלמת. הנה כל מה שאתם צריכים לדעת לפני ביצוע עבודות איטום באמצעות יריעות ביטומניות.
 

מהן יריעות ביטומניות?


מדובר ביריעות העשויות חומר שנחלק לשני רכיבים:
  1. ביטומן – תוצר של זיקוק נפט, המתנהג בדומה לזפת: נוזלי כשהוא חם ומתקשה כשהוא קר. הביטומן המשמש בייצור יריעות ביטומניות הוא כזה שהועשר בפולימרים, ושעבר תהליך של הזרמת בועות אוויר (נישוב), על מנת לחזק את יכולת האיטום שלו.
  2. שריון, שהוא חומר ששומר על טמפרטורה אחידה של החומר ומונע את הפיכתו לנוזלי. כשמלחימים את היריעות הללו אל משטח ישר, הן אוטמות אותו בצורה האופטימלית, ומונעות לחלוטין חלחול של נוזלים דרכו. לאור זאת, השימוש העיקרי של יריעות אלה הוא לצורכי איטום גגות.
 

שלבי עבודת האיטום


על מנת להגיע אל התוצאות האופטימליות שמבטיחות הרבה יותר מחורף יבש אחד, יש לבצע את עבודת האיטום באמצעות יריעות ביטומניות בצורה יסודית ומדויקת, הכוללת את כל השלבים הבאים:
 
  • ניקוי יסודי של הגג – לניקוי יסודי של הגג יש חשיבות מכרעת בהצלחת האיטום, שכן השארת שטחים מלוכלכים תביא לכך שבחלקים מסוימים היריעות לא יולחמו בצורה מוחלטת לגג, ומים יוכלו לחדור משם אל פנים המבנה.
  • איטום סדקים – חשוב מאוד לאטום כל סדק, ולו הקטן ביותר, שקיים בגג, וזאת על מנת למנוע חלחול של המים דרכו.
  • מריחת שכבת בסיס – על מנת שההלחמה תתבצע על הצד הטוב ביותר ותביא להידבקות מוחלטת של היריעות הביטומניות לכל שטח הגג, חשוב מאוד למרוח שכבת יסוד (פריימר) לפני יישום היריעות.
  • איטום הרולקות – השלב הראשון בעבודת האיטום צריך להיות איטום הרולקות – החיבורים שבין המשטח הישר של הגג ובין קירות המבנה, משום שמקומות אלה מועדים לפורענות כשמדובר בנזילות.
  • איטום כל שטח הגג – רק לאחר ביצוע כל השלבים המקדימים אפשר לעבור לאיטום הגג כולו. צריך להחליט אם מבצעים איטום בשכבה אחת או יותר, ובכל מקרה חשוב לבצע את העבודה בצורה מדויקת, כדי לא לפספס אף חלק של הגג.
  • הלבנה – לא משנה אם מבצעים איטום באמצעות יריעות ביטומניות שכולל שכבה אחת של יריעות או יותר – את השכבה העליונה כדאי מאוד להלבין באמצעות סיד. ההלבנה שומרת על טמפרטורה סבירה של היריעות עצמן, וגם תורמת מאוד לשמירה על טמפרטורה נוחה בתוך המבנה עצמו.

ביצוע מדויק של כל השלבים, על ידי קבלני איטום ותיקים ומנוסים, יביא ברוב המקרים לתוצאות המקוות – גג אטום לחלוטין שיאפשר לדיירי המבנה ליהנות מחורף יבש לגמרי, גם בימים הסוערים. שיהיה לכולנו חורף חם!
 


תפריט דף הבית