כל מה שרציתם לדעת על טרייד אין

בהתחלה היו עסקאות רגילות, כסף תמורת רכב, לאחר מכן החלו להופיע עסקות ליסינג למיניהן, מימוני ותפעולי, רכישת רכב דרך הלוואות או תשלומים חודשיים, היום אנחנו נמצאים בשלב נוסף באבולוציה של עסקאות רכב, עסקאות טרייד אין.
האמת היא שעסקאות טרייד אין מוכרות בעולם כבר עשרות שנים, במיוחד בארה"ב. שם מגרשי הרכב נוהגים לערוך עסקאות טריד אין במהלכן הרוכש מקבל מכונית מסוימת תמורת מכונית אחרת ותוספת כסף. כך הוא לא נדרש לחפש קונים למכונית שלו, כך הוא לא נדרש לשלם את מלוא הסכום על הרכב שהוא רוצה לקנות.

כעת אפשר לעשות עסקאות טרייד אין בישראל. עסקאות אלה ניתן לעשות הן במגרשי רכב ובחברות ליסינג שונות (הן מציעות לרכוש את הרכב שהן מכרו בעצמן ללקוח, במחיר יותר נמוך) וכן בקרב חברות הרכב עצמן. החברות מציעות ללקוחות שלהם לקנות רכב חדש ובבוא היום למכור להן אותו על מנת שיוכלו לרכוש רכב חדש במחיר יותר נמוך.

מבחינת הלקוח, ברור מדוע הוא רוצה לעסקות עסקת טרייד אין. במחיר מוזל הוא יכול לרכוש רכב חדש ולהיפטר מהרכב הישן שלו בלי שיצטרך להעמיד אותו למחיר. בך הוא חוסך לעצמו זמן יקר ועלויות עסקה, החל מפרסום מודעה וכלה בלקיחת הרכב לבדיקות לפני קנייה ועוד.

מבחינת החברה, זה משתלם בגלל שהיא יכולה למכור את אותו רכב פעמיים. פעם אחת היא מוכרת אותו כרכב חדש ועושה עליו רווח של מאה אחוז, פעם שנייה היא מוכרת אותו במחיר מחירון, פלוס מינוס, ללקוח שני. בהנחה ומדובר על מכירה שנעשית תוך שנה –שנתיים ממועד המכירה הראשון, אז מדובר על רווח של 80 אחוז לערך מהמחיר המקורי של הרכב. כחלק מעסקת הטרייד אין היא מוכרת ללקוח שהחליף איתה את הרכב, רכב חדש במחיר של 20 עד 40 אחוז. אז לכאורה היא מפסידה כאן את ה-60 אחוז מהרכב החדש אבל היא תרוויח אותם בחזרה כאשר היא תמכור אותו שוב בעתיד.

דבר נוסף שהחברה מרוויחה זה לקוח שנשאר אצלה ומחויב אליה. ניקח למשל לקוח שקונה רכב חדש אצל סוזוקי. הוא יודע שברגע שירצה למכור את הרכב, סוזוקי תקנה אותו ממנו בעסקת טרייד אין. הוא נשאר אצלה ולא הולך למקומות אחרים. כך הלקוח נשאר מחויב לחברה.

חשוב לציין, כאשר רוכשים רכב בטרייד אין, אומנם מדובר ברכב יד שנייה אך החברה רוכשת מכוניות רק במצב טוב, והיא דואגת לבצע את כל הבדיקות על מנת לוודא זאת. כמו כן, הלקוח יכול לקחת את הרכב לנסיעת מבחן ומן הסתם גם לבדוק את מצבו בטרם הרכישה. זה הרבה יותר בטוח לרכוש רכב יד שנייה בעסקה כזו מחברה מאשר לרכוש רכב יד שנייה מאזרח אקראי. לכן עסקאות אלו הופכות עם השנים יותר ויותר פופולאריות. 


תפריט דף הבית