חשיבותו של עורך דין צבאי

גם חיילים זקוקים מעת לעת לאיש מקצוע המעניק שירותי ייעוץ, ליווי משפטי וייצוג עבור חיילים בסדיר או בקבע, אזרחים עובדי צה"ל וכן חיילי מילואים הנאשמים או חשודים בביצוע עבירות פליליות במסגרת השירות הצבאי. על אותו בן-אדם לדעת כיצד פועל בית הדין הצבאי - וכאן טמונה חשיבותו, על מנת לקבל ייצוג משפטי נכון וייעוץ הולם.
אותו עיסוק נקרא: עורך דין צבאי. בין העברות הנפוצות יותר בהן עורך דין צבאי עוסק: פגיעה ברכוש, גניבה, פטור משירות צבאי, מחיקת רישום פלילי, עבירות נשק, עבירות מין, השתמטות ונפקדות, עריקות, עבירות סמים בצה"ל ומגוון של נושאים נוספים.
התמחות בתחום השיפוט הצבאי
כל שנה, אלפי חיילים נשפטים בבתי הדין הצבאים. יש ברשותם שלוש אפשרויות ייצוג:
  • ייצוג על ידי עורך דין צבאי מהסקטור הפרטי
  • ייצוג עצמי
  • ייצוג חינם באמצעות סנגור צבאי

עורך דין פלילי אין דינו כעורך דין צבאי
עבירות צבאיות רבות עוסקות במישור הפלילי, מה שעשוי להביא להשלכות משמעותיות עבור עתיד החייל עם תום שירותו הצבאי. יצוין, כי פתיחה של תיק פלילי המוביל בסופו של דבר לרישום פלילי במשטרה, עשויה למנוע מאותו חייל את האפשרות לעבוד במקומות עבודה מסוימים, כמו גם למנוע ממנו את האפשרות להירשם לתחום לימודים מסוים. נוסף על האמור, רישום פלילי מציב קשיים גם להוצאת אשרות למדינות מסיומות וכן מקשה על הוצאת רישיון להחזקת נשק. מסיבות אלו, חיילים בשירות סדיר, כמו גם אנשי קבע ואף אנשי מילואים, בוחרים בחלקם לקבל שירותי ייצוג וייעוץ משפטי מעורך דין פרטי המנוסה בתחום זה, המכיר על בורין את הערכאות הצבאיות.

המערכת הצבאית – היכרות מרשימה
בכל מקרה של אשמה או חשד במסגרת השירות הצבאי, רצוי לפנות במהירות האפשרית לעורך דין צבאי מנוסה ומקצועי. כדאי לדעת כי גם עורך דין פלילי בעל ניסיון, אינו מתאים לחלוטין לייצוג וייעוץ משפטי בבית הדין הצבאי, שהרי זה פועל באופן שונה. לטובת מזעור עונשים ונזקים עתידיים, מומלץ בחום לפנות לעורך הדין הצבאי, שיעניק ייעוץ לגבי התנהלות ראויה בחדר החקירות, תוך מתן ייצוג משפטי ראוי וברמה גבוהה. איש מקצוע זה יעשה כל שניתן כדי להשיג עבור הקליינט את הטוב ביותר עבורו.

עבירות צבאיות – מהן?
קיים מגוון מרשים של עבירות צבאיות המובילות בסופו של דבר להעמדה לדין. ההבדל בין ביצוע עבירה באזרחות לבין ביצוע עבירה זהה במשך השירות הצבאי, עשוי להיות משמעותי – מבחינת העונש שייקבע עבור העבריין. לדוגמא – עבירת שימוש בסמים בעת השירות הצבאי, תגרור עונש מאסר ממושך, בעיקר במידה שהשימוש בסמים התקיים בבסיס צבאי. באזרחות, לעומת זאת, העונש עשוי להיות מאסר על תנאי, כמו גם קנס כספי.
עורך הדין יעשה ככל שניתן כדי להפחית את עוצמת ההאשמות, בשאיפה למחוק את הרישום הפלילי של החייל.
 


תפריט דף הבית