מתי פונים לחוקר פרטי

בישראל כמו בכל מדינה מתוקנת אחרת יש חוקים ויש מערכת משפט, ויש כמובן את המשטרה שאמונה על קיום החוקים הללו בפועל. למשטרה יש חוקרים שתפקידם כשמם כן הוא - לחקור במקרים מסויימים בהם צריך להגיע למסקנות ולהבנה מלאה מה בדיוק אירע ומי הוא האשם. אך בעולם האזרחי יש חוקרים ואלו החוקרים הפרטיים, אשר תפקידם הוא איסוף מידע עבור הלקוחות שלהם. יש בחוק כמובן מסגרת למה מותר להם לעשות ומה אסור להם, ומה עליהם לעשות עם המידע, אך קודם לכן נבין באילו מקרים צריך חוקר פרטי.
 

הדוגמא הפופולארית - יחסים שבינו לבינה

יש דוגמאות רבות למקרים בהם צריך חוקר פרטי ושירותיו נשכרים. אחת הדוגמאות המוכרות יותר היא תחום האישות, כך לדוגמא אדם שחושד באשתו שהיא בוגדת בו עם מישהו אחר ורוצה להשיג ראיות על כך, יכול לשכור את שירותיו של חוקר פרטי שיביא לו את אותן הראיות. במקרה כזה החוקר ישתמש באמצעי מעקב שונים כמו מכשירי הקלטה, מצלמות ואמצעים נוספים וינסה להביא את הראיות הללו ללקוח שלו.

 

מקרים נוספים לדוגמא המצריכים את שכירת שירותיו של חוקר פרטי

יש מקרים נוספים בהם יהיה צורך בשירותיו של חוקר פרטי והנה כמה דוגמאות. דוגמא אחת היא איתור אנשים, בין אם הם אבדו ובין אם הם ברחו, חקירות ביטוח בהן חברת הביטוח מנסה להבין האם זה שתבע אותה אכן נמצא במצב עליו הוא דיווח או שהוא מנסה להרוויח כסף סתם, חקירת מהימנות עובדים בהם המעסיק שוכר את שירותיו של החוקר הפרטי על מנת שיעקוב אחר העובדים שלו, חקירה כלכלית כלשהיא, חקירת ניסיון למרמה בין במגזר הפרטי ובין במגזר העסקי, והבאת ראיות שישמשו בבית המשפט ועוד דוגמאות רבות נוספות.
 

חשיפת ממצאי החקירה

לכל חקירה כזו אמורים להיות ממצאים, והחוקר הפרטי מחוייב בראש ובראשונה ללקוח שלו. הוא חייב לשמור על סודיות הממצאים ולדווח רק למי ששכר את שירותיו עליהם ולא לשום אדם אחר, אלא אם כן מדובר על מקרה קיצוני כמו רצח שהוא מגלה ממצאים חשובים מאוד, הוא יהיה חייב לדווח עליהם. אם לא מדובר על מקרה כזה אין לו חובת דיווח למשטרה או לבית המשפט והוא יכול לחשוף רק את הממצאים שהוא רוצה לחשוף.
 

בחירת חוקר פרטי

יש לא מעט חוקרים פרטיים בישראל ובכלל, ובחירת חוקר פרטי צריכה להיות עם כמה קריטריונים. ראשית, מהי רמת ההצלחה שלו וכמה הוא מקצועי, וכמובן כדאי לשמוע על מקרים (ללא פרטים מזהים) שקרובים למקרה הרלוונטי, מקרים בהם הייתה לחוקר הצלחה. חשוב לוודא ניסיון ספציפי כך שאם מדובר על ענייני אישות כדאי למצוא ישהו שמתמחה בכך, וכמובן יש את העניין הכספי - לא צריך לפשוט את הרגל בשביל חוקר פרטי אך גם לא כדאי לחסוך על אחד שלא יביא תוצאות


תפריט דף הבית