הרחקת מזיקים באמצעות צבעים

מסתבר שלצבעים יש השפעה לא רק על בני אדם, אלא גם על חרקים ומזיקים למיניהם. חרקים ממינים מסוימים רואים אורכי גל מסוימים, נמשכים לצבעים מסוימים ומתנהלים בצורה ניתנת לחיזוי בקרבת צבעים מסוג אחד לעומת אחר. מעבר לכך, ניסויים מהשנים האחרונות מגלים שניתן לשלוט בהתנהגותם של חרקים באמצעות אור. מומחי הדברה שלנו יכירו לכם כמה מהאפשרויות בעולם החדש והמתפתח של הרחקת מזיקים באמצעות צבעים.

 

צבעי כחול-סגול - הצבע הזה הוא המוכר והידוע ביותר בעולם הדברת המזיקים. כל קוטל חרקים חשמלי מפיץ סביבו אור כחול-סגול, שידוע ביעילותו במשיכת חרקים מעופפים כגון יתושים, זבובים ואחרים. ברגע שהחרק מתקרב מספיק לאור האטרקטיבי, הוא מתחשמל מיידית ואנו נפטרים מהמזיק.

 

צבעי צהוב עד ירוק - זהו אחד הצבעים הפחות מוכרים בכל הנוגע להרחקת מזיקים. גם הצבע הצהוב אטרקטיבי ומושך אליו חרקים, אך מחקר שבוצע במכון וולקני בשנים האחרונות מגלה שאם תולים רשת צל צהובה – סביב גידולים חקלאיים בעיקר – החרקים אומנם נמשכים אליה, אך לא חודרים דרכה. זאת בניגוד לרשתות צל שחורות ואדומות, שדרכן החרקים נכנסים בהמוניהם.

 

צבעי לבן-פנינה - גם לצבעי לבן או פנינה יש השפעה דומה לזו של הצבע הצהוב, כאשר מדובר ברשתות צל. הן פשוט מונעות מחרקים לעבור דרך הרשת ולהגיע ליעדם.

 

צבעי שחור ואדום - מכיוון שרוב החרקים אינם מסוגלים להבחין בין שחור לאדום, השפעתם של צבעים אלו כמעט ולא ניכרת עליהם. למעשה, זו אחת הסיבות לכך שרשתות צל שחורות ואדומות, אינן יעילות במניעת התגודדות של חרקים מזיקים (בעיקר כנימות).

 

ניסויים גנטיים באמצעות אור

בהמשך לניסויים הפשוטים המתוארים מעלה, בשנים האחרונות צץ לו תחום מחקר חדש יחסית העוסק בנושא דומה - "אופטוגנטיקה" (Optogenetics). בעוד שהניסויים המתוארים מעלה לא כרוכים בהתערבות פולשנית כלשהי, תחום האופטוגנטיקה מחייב שתילת גנים מסוימים, ההופכים נוירונים במוח לרגישים לאור. הגנים הללו מצויים בצמחים ובבעלי חיים הרגישים לאור, כגון אצות מסוגים מסוימים.

 

ניסויים בזבובים ובעכברים שאליהם הוחדרו הגנים הייחודיים הללו, מראים כי ניתן לשלוט בהתנהגותם באמצעות שטיפת החדר עם אור בצבע מסוים. מעבר לכך, ניסויים שפורסמו במגזין נייצ'ר בפברואר 2014, מעידים על יכולת שליטה בזבובים גם באמצעות חימום בקרני לייזר. מדוע שימוש בלייזר? מכיוון שחלק ניכר מקרני האור הרגיל אינו מסוגל לחדור מבעד לשלד החיצוני של זבובים; אבל גלים אינפרה אדומים, הנובעים מחימום על ידי לייזר, בהחלט עושים את העבודה.

 

אחד הניסויים המעניינים יותר בתחום זה, הוכיח שאפשר לייצר תגובה כמעט פבלובית בזבובים, ולגרום להם לפחד ממשהו שכלל איננו מסוכן. בהנחה שיום אחד התחום הזה יתפתח דיו וייצא החוצה מהמעבדות, ייתכן שנחזה בשיטות חדשות לגמרי של הרחקת מזיקים, ללא צורך בחומרי הדברה כלל. הם פשוט יפחדו מאיתנו מספיק ויימנעו מלהיכנס לבתים ולמשרדים. 

 תפריט דף הבית