המדריך לבחירת דלת פנים

לאור החשיבות הרבה של עיצוב הבית, אין ספק שחשוב להקפיד על בחירה נכונה גם של דלתות הפנים. המבחר והשפע הקיים בשוק, בנוסף על חידושים, תוספות ועיצובים מיוחדים, מאפשרים לכל אחד לבחור בדיוק את הדגמים שמתאימות לו.
בסקירה שלהלן נראה על מה בדיוק כדאי להתמקד, בכדי לבחור את דלת הפנים הנכונה ביותר.
 

הזזה או עם ציראחת השאלות הראשונות שצריך לשאול את עצמו כל מי שמחפש דלתות, ביחוד דלתות פנים מעוצבות, היא מה מתאים יותר עבורו – דלתות שנפתחות באמצעות ציר או כאלה שנפתחות ונסגרות בהזזה.
לפני שממהרים להשיב, כדאי לקחת בחשבון שדלתות ההזזה של ימינו שונות במידה רבה מאלה שהיו קיימות בעבר. את מקום המסילה הבולטת תופס היום כיס שיכול להיות נסתר, את מקום העיצוב הפשוט, השמרני, תופסים היום עיצובים מגוונים ומיוחדים.
יש לציין שגם בדלתות הציר יש כיום חידושים לא מעטים, מלבד האפשרות לקבל פתיחה וסגירה שקטה וחרישית. לרוב, הצירים יהיו חזקים יותר ועמידים יותר מאשר בדגמים ישנים, כאשר ניתן לבחור בין טכניקות שונות, לרבות אפשרות לצירים נסתרים.
כלל חשוב אומר שדלתות הזזה הולכות מצוין עם חללים קטנים. הן תופסות פחות מקום והן מתאימות מאוד ליחידת הורים. ניתן גם לשלב כמה דלתות הזזה ואחרות – בעלות צירים.
 

חומר גלם ועיצובאחרי שמחליטים האם עדיף לבחור בדלת עם ציר או בדלתות הזזה או לשלב, יש להקדיש תשומת לב לחומרי הגלם השונים, לאיכות חומרי הגלם ולמראה הכולל. בין חומרי הגלם השונים ניתן למצוא:

  • עץ מלא – שמתאים להתקנת דלתות מסיביות במיוחד, במידה והדבר משתלב עם הריהוט ואופי הדירה.

  • שילוב ציפויים עם חלק פנימי של שבבים מעובדים – שילוב זה מאפשר לקבל דלת קלה יותר, לעיתים עם אטימה למים בתחתית, ועם אטימות טובה לרעשים.

  • שילובי זכוכית – חלק מהדגמים המרהיבים ביותר כוללים אלמנטים של זכוכית. מדובר על טכנולוגיה משופרת, שמשיגה תוצאות טובות, עם חסינות לשבירה.

  • פרזולי מתכת – דלת איכותית ניכרת גם בפרזולים איכותיים. משמעות הדבר היא בחירה מושכלת בידיות (חלקן בעיצוב קלאסי, אחרות בעיצובים כפריים, מודרניים וכיוצא בזה), במנגנוני הנעילה (שיכולים להיות באמצעות לשונית או באופן מגנטי), ובצירים, עליהם כבבר דיברנו.

  • שאלה של צבע – המראה הסופי מתקבל לא רק בזכות בחירה נבונה בחומרי הגלם, ציפויים או שילובי זכוכית. חשוב להקפיד על בחירה בצבע תואם, על פי עיצוב הבית הכללי. יש הגורסים שיש עדיפות לדלתות בצבע יחיד אחרים מעדיפים שילובים צבעוניים יותר. 

 תפריט דף הבית