הכל על דודי שמש וקולטים

בישראל ניתן למצוא סוגים רבים של דודי שמש וקולטים. בין היצרנים הנחשבים והמוכרים ניתן למצוא את החברות הבאות   :אור הטבע, נמרוד, כרומגן , אמקור, אידיאל  וקרן אור . דודי שמש חייבים להיות מיוצרים על ידי יבואנים שעומדים בסטנדרטים של מכון התקנים הישראלי. המיכל עצמו, כמו גם הקולטים, צריכים לעמוד בתקן הבטיחותי כדי להבטיח שימוש בטוח ויעיל מים נקיים, בזבוז מינימלי חשמל,  ניצול אופטימלי של אנרגיית השמש ושמירה על סביבה אקולוגית.
 

מנגנון הפעולה של דוד השמש


דוד השמש הוא מיכל שמגיעים אליו מים דרך צינור. המים  החמים חוממו על ידי קולט העומד בסמוך לו ונאגרים בדוד, שלו יכולת לשמור על חום. בריחת החום נמנעת ע"י שכבה של בידוד תרמי. כך למעשה המים נשארים חמים גם שעות רבות לאחר שקיעת השמש. כל דוד שמש הוא גם דוד חשמל, אך לא להיפך. לדודי שמש יש קולטים, לוחות שחורים בעלי נצילות גבוהה הלוכדים בתוכם את קרני השמש, אך יש גם מנגנון חשמלי. כך למעשה, בימים קרים מאד בהם אין שמש כלל, קיימת יכולת לייצר מים חמים מבלי להיות תלויים בעבודת הקולטים. מנגנון זה שומר שהמים לא יתחממו יתר על המידה ולא תיווצר חלודה. המנגנון החשמלי מונע ממים חמים במעלה המיכל להתערבב עם מים קרים בתחתיתו. דודי חשמל הם קטנים יותר ומאוחסנים בתוך הבית ולא על הגג .
 

נפח הדוד

דודי שמש באים בגדלים שונים. לרובם קוטר זהה, עם זאת משקלם, נפחם וגובהם משתנה. קיימת חשיבה כלכלית בבחירת נפח דוד השמש. כל נפש צורכת בממוצע 30 ליטר. קיימים כיום בשוק דוודים בנפחים 20-300  (30,80,120,150,200,300). חשוב מאד ליעילות מרבית לבחור דוד בנפח מספק כדי ליהנות ממים חמים שיספיקו לכל המשפחה.
 

דוד שמש קנייה בטוחה

דוד שמש הוא מוצר שישמש אתכם לשנים רבות, זאת כמובן אם תשכילו לעשות קנייה חכמה. רכישה חייבת להתבצע אצל יצרן איכותי ומוכר, שמספק באופן מוכח שירות טוב ואחריות מינימלית של חמש שנים לפחות (יש יצרנים שמספקים 8 שנות אחריות). דאגו שהמתקין יהיה מוסמך ומקצועי. על גוף החימום יש בדרך כלל שנה אחריות. חשוב לתחזק דוד בבדיקות תקופתיות ולהסיר אבנית מהמכל. כך הדוד יאריך ימים, החימום יהיה מהיר והמים יהיו נקיים. המחירים משתנים בהתאם ליצרן ונפח הדוד. דוד 60 ליטר 1200-1800 ₪ ואילו דוד 300 ליטר ינוע בין 2500-4500 ₪.גם מחיר הקולטים משתנה לפי גודלם, ואם הם מותקנים בשיפוע תהיה תוספת למחיר ההתקנה. בטרם תרכשו, קבלו המלצות ממכרים וחברים, השוו מחירים בין הספקים, כך תוכלו לחסוך עלויות באופן משמעותי.
 תפריט דף הבית