ביובית – מתי ולשם מה נעזרים בה


כמו בכל עונה גשומה, אנו עשויים להבחין בצוותים רבים ברחבי ערים, בחצרות בניינים ובבתים פרטיים העושים שימוש במשאיות שאיבה, אך מהי בדיוק פעולתה של משאית השאיבה המכונה 'ביובית'?
לאחר מצב בו יורד גשם במקום מסוים לאורך זמן, המים המצטברים על הקרקע אינם עומדים במקום אלא מתנקזים למערכת הביוב המסועפת הפרוסה תחת האדמה. למרות זאת, לעתים יורדות כמויות רבות של גשם, בעלות עוצמה וזרם היכולות לסחוף כמויות של פסולת ולכוך מוצקים איתם. כאשר זרם חזק כזה של מים הנושאים מצבורי חומר סחף מגיעים לביוב, הם יכולים לסתום בקלות את הביוב ולמנוע את יעילותו בקליטת מים ובהובלתם החוצה. כאשר ביוב נעשה גדוש לאורך זמן נוצרים מטרדים רבים, מחסימת הדרך על ידי מים עבור אנשים ובפני כלי רכב, ועד לריח רע ולגורמי מחלות הנמשכים למוקדי מים עומדים.

השימוש בביובית

כאשר מערכת הניקוז מתחילה להיסתם, קל להבחין בכך עקב עלייתו של מפלס המים. הביוב אינו מקבל עוד מים והנוזלים מתחילים להיאגר ואינם נשאבים כראוי. משאית השאיבה מצוידת במערכת שמטפלת בחסמים שכאלה ומנקזת באופן מהיר ויעיל מערכות ביוב סתומות.

הביובית הינה משאית עליה מורכבים:

משאבת וואקום – משאבה הבנויה על גבי המשאית ואחראית לפעולת שאיבת המים במקרים של הצפות. משאבה זו פועלת כאשר מערכת ביוב נעשית גדושה והמים מעליה עומדים ואינם נשאבים. המשאבה פועלת בלחץ רב של בוכנה חזקה, היא מחוברת למנוע המשאית וביכולתה לשאוב כמות מים עצומה במהירות.
משאבת דחיסה – משאבה זו פועלת בדרך של דחיסת מים בפרץ ובעוצמה גבוהים. קילוח המים העוצמתי משחרר חסמים בביוב ביעילות ומנקה אותם באופן מוחלט מהצטברות של לכלוך ושל משקעים העשויים להפריע למעבר המים התקין בהם.
צינור מים מוארך – המשאבה, המחוברת למנוע המשאית, מוציאה מים בחוזקה דרך צינור שאורכו מגיע עד 160 מטרים. בדרך זו, יכול צוות השאיבה להגיע לכל נקודה הדורשת שחרור בלחץ או בשאיבה של מים.

מערכות אלו הן עצמאיות וניתנות להפעלה באופן נפרד על גבי הביובית, דבר האומר שניתן להפעיל את מערכת שאיבת המים ומערכת הסחיה באותה העת. דבר זה מבטיח כי מים שהצטברו מעל פני השטח ינוקזו במהירות לצד פעולת ניקוי מערכת הביוב. ביובית המופעלת על ידי אינסטלטור מקצועי בנויה לניקוז ולשחרור מהירים ויעילים, ומהונדסת מתוך ההבנה שבעונות גשומות יש לעתים קרובות צורך בניקוז מהיר.
צוות הביובית מונסה ומיומן בהגעה למקומות שנסתמו ולנזקם ביעילות.


תפריט דף הבית