כיצד לבחור אדריכל?

כשרוצים לתכנן ולעצב בית, בין אם זה עיצוב מחדש של בית קיים או תכנון של מבנה קיים, חייבים להשתמש בשירותיו של אדריכל מקצועי, שיהיה אמון על הפרויקט וילווה אותו לאורך כל הדרך. אדריכל הוא אחד מבעלי המקצוע החשובים ביותר עמם תעבדו בתהליך התכנון והבנייה: הוא האחראי על תכנון ועיצוב המבנה תוך התאמתו לרצונות ולצורכי הלקוח. מלבד זאת, האדריכל מפקח על כל תהליך הבנייה והוא זה שאחראי להפקת האישורים הנדרשים ולהיקשרות עם אנשי המקצוע השונים (קבלנים, בנאים, מעצבי פנים). אין ספק אם כך, שפרויקט הבנייה תלוי רבות באדריכל הממונה ובכישוריו. בשל כך, חשוב למצוא את איש המקצוע המתאים ביותר למשימה. להלן מספר עצות שיסייעו לכם במשימת החיפוש והבחירה של האדריכל המתאים עבור הפרויקט שלכם.

 
טיפים לבחירת אדריכל

 
המלצות: הדרך היעילה ביותר למצוא אדריכל מהימן ומקצועי היא המלצות. ההמלצות יכולות להגיע מחברים או מכרים אשר עבדו עם אותו אדריכל בעבר או בהווה, ויכולים לשתף אתכם ברשמיהם מעבודתו ודרך התנהלותו של האדריכל לאורך התהליך. אפשרות נוספת היא לקבל המלצות מלקוחות האדריכל: באם מצאתם אדריכל שעבודותיו מוצאות חן בעיניכם, בקשו לקבל ממנו פרטי קשר של לקוחות אחרים שלו, כדי שתוכלו לשוחח עמם ולקבל חוות דעת נוספת. כשאתם מדברים עם הממליצים, הקפידו לשאול שאלות מהותיות אודות עבודתו של האדריכל, כמו למשל: האם הוא היה זמין מספיק בעת התהליך? האם הקפיד להופיע בשטח ולעקוב אחר ההתקדמות? האם נעים לעבוד עמו? האם הוא עמד בלוחות הזמנים שהציב? האם עמד במגבלות התקציב? האם ההסכם עמו כובד במלואו? וכדומה.
 
חיפוש מידע ברשת: כשמחפשים מידע ראשוני עבור אדריכל מסוים, מומלץ להיעזר באחד הכלים היעילים ביותר לצורך כך - האינטרנט. בחיפוש קצר בגוגל תוכלו להגיע לסוגים שונים של מידע אודות האדריכל: באתר הרשמי שלו תוכלו להתרשם ממבחר פרויקטים אותם ביצע ולהכיר יותר לעומק את סגנון העיצוב שלו. תוכלו לקרוא כתבות או פרסומים אחרים אודותיו, ולקרוא על תחרויות בהן השתתף או פרסים בהם זכה. חשוב לא פחות - בפורומים העוסקים בבנייה ועיצוב או אנשי מקצוע תוכלו לקרוא הודעות אודותיו ואף לפרסם בקשה להמלצות (או הסתייגויות). כך תוכלו לקבל מושג ראשוני אודות האדם עמו אתם שוקלים לעבוד על פרויקט כה חשוב.
 
סגנון עיצוב: כשמחפשים אדריכל, חשוב לוודא שסגנון העיצוב שלו מתאים לטעם האישי שלכם. יש אדריכלים המתמחים בסגנון עיצוב מסוים וייתכן מאוד כי אותו סגנון לא ייקלע לטעמכם או יתאים לחזון שלכם. כך שגם אם מדובר באדריכל מקצועי ובעל מוניטין, יש לבדוק ראשית את סגנון עבודתו. ניתן לעשות זאת על ידי התרשמות מתיק העבודות שלו או באמצעות ביקור באחד מהפרויקטים אותם תכנן.
 
פגישת הכרות: בשלב מסוים תגיעו למצב בו יש בידיכם רשימה מצומצמת של אדריכלים שבהם אתם מעוניינים. זה הזמן ליזום פגישת הכרות כדי להמשיך ולקדם את התהליך. בפגישת הכרות עם אדריכל תוכלו לקבל רושם בלתי אמצעי מהאדם עצמו ומעבודותיו, ולראות האם יש בסיס טוב לעבודה משותפת.

חשוב להגיע לפגישה מוכנים: הביאו את נתוני השטח או הדירה המיועדים לעבודה. הכינו מראש רשימת שאלות, בקשות ורצונות. במהלך השיחה, נסו לעמוד על טיבו של האדריכל: האם הוא קשוב לרצונותיכם? האם הוא גמיש או מקובע ברעיונותיו? האם יש לו פתרונות יצירתיים לצרכים או מצבים בעייתיים? האם הוא סבלני?

נסו להבין כיצד הוא עובד: האם הוא עובד באופן עצמאי או בצוות? האם יהיה זמין עבורכם במהלך תקופות עמוסות? האם הוא דואג לתווך ביניכם לבין אנשי המקצוע? מה מידת הניסיון הבירוקרטי שלו? עד כמה הוא מעורב בתהליך הבנייה? האם הוא גם מבצע את עיצוב הפנים או רק את השלד?

ככל שתגיעו מוכנים לפגישה, כך תוכלו לקבל תמונה מלאה יותר שתסייע לכם לקבל החלטה. בטרם תחילת העבודה, מומלץ לחתום על חוזה ולהעלות הכל על הכתב, כולל כל הפרטים (שכר עבודה, לוחות זמנים ועוד). חוזה מפורט יעזור לתאם את רמת הציפיות של כולם ולהימנע מאי נעימויות בהמשך הדרך.


 


תפריט דף הבית