זה הזמן - אפשרויות לרכישת מקצוע חדש ונדרש


אחד הוויכוחים הקשים שנערכים בשנים האחרונות באקדמיה ובין אקדמאים לאנשי חינוך הוא, האם באמת כל אחד צריך ללמוד ולהוציא תואר. התומכים בגישה זו סבורים שכל אחד צריך ללמוד ולהתפתח, וגם אם הוא לא יוציא את התואר בפועל צריכה להינתן לו האפשרות להוציא את התואר. המתנגדים לגישה זו סבורים שלא כל אחד צריך תואר, המדינה לא צריכה שכל כך הרבה אנשים יהיה להם תואר ובסופו של דבר זה רק גורם לזילות של תארים ומוריד מערכם.

ויכוח זה בא על רקע שתי סיטואציות מאוד מוכרות בחינוך הישראלי. הסיטואציה הראשונה היא לימודים בבתי ספר טכנולוגיים אשר אינן כוללים מקצועות (וכתוצאה מכך גם לא בחינות בגרות) שמאפשרים לתלמידים להתקבל לאקדמיה. הסיטואציה השנייה היא פתיחתן של עשרות מכללות החל משנות התשעים, אשר גרמו לאינפלציה בכמות מסיימי תואר ראשון. מדובר בכמות עצומה של סטודנטים שיוצאים לעולם עם תואר ראשון ומה שנגרם כתוצאה מכך הוא שתואר ראשון הוא כמעט חסר חשיבות וכוח בשוק העבודה של היום. זו הסיבה שיותר ויותר צעירים בוחרים לפנות אל תוכניות לימודי תעודה בתחומים ממוקדים.

צעירים הם כמובן לא היחידים שבוחרים להירשם אל תוכניות לימודי תעודה, גם מבוגרים שמעוניינים לעשות שינוי בקריירה שלהם. הם בוחרים להירשם ללימודי תעודה מתוך ידיעה שמדובר בלימודים קצרים יותר (שנה עד שנתיים) אך יותר חשוב, עם דרישות נמוכות יותר מאשר לימודי תואר, והיתרון הגדול של לימודים כאלה הם, שהם מאוד ממוקדים ופרקטיים. להבדיל נגיד מלימודי תואר בחינוך אז לימודי תעודה בחינוך, מאפשרים הכשרה פרקטית בבתי ספר ומכינים את התלמידים לקראת עבודתם בשטח, בעתיד.

לימודי חינוך הם רק דוגמא אחת (ומהבולטות שיש) בכל הקשור לתוכניות לימודי תעודה. דוגמאות אחרות קיימות בעולם האומנויות, בעיקר בכל התחום שמשלב בין ריפוי ואומנות, כמו כן כל התחום של אימון והדרכת קבוצות משתייך ללימודי תעודה (בניגוד לאומנות ולחינוך, מקצוע זה לא נלמד באוניברסיטאות במסגרת תואר ראשון) ותחומים נוספים כולל של מיסוי וכספים.
בדרך כלל תוכינות לימודי תעודה נערכות בכל מכללה ואוניברסיטה, זה מאפשר למקום להשתמש במתקנים של המקום וכן באנשי הסגל שלו. כך למשל במסגרת לימודי חינוך נהנים התלמידים משיעורים בקרב פרופסורים ודוקטורים לחינוך שמלמדים גם במסגרת לימודי התואר במקום.

למי מומלץ להירשם לתוכניות לימודי תעודה

לימודי תעודה מומלצים לצעירים שמעוניינים להשתלב בתחום מסוים אך אין להם זמן או שאינם עומדים בדרישות של לימודי התואר. כמו כן הלימודים מומלצים למי שרוצה לעשות שינוי בקריירה שלו. מי שעבד שנים רבות בתחום מסוים והחליט לפתוח שלב של קריירה שנייה, מוזמן להירשם ללימודים בתחום מסוים, במטרה להשתלב בו מאוחר יותר. מאחר ולימודי תואר הם יותר תיאורטיים ברוב המקרים וגם יש רמת הדרישות הן לקבלה והן במהלך הלימודים מאוד גבוהה, לימודי תעודה יכולים להוות פתרון הולם.


תפריט דף הבית