אמצעי בטיחות במפעל

לכל סוג של פעילות קיימות דקויות ספציפיות וחשובות שיש לשים לב אליהן על מנת ליצור סביבת עבודה איכותית, ולא פחות חשוב – בטיחותית. הבטיחות מהווה ערך עליון, משום שכל עובד שנמצא במסגרת תאגיד או מפעל כלשהו הופך לאחריות הבעלים באופן בלעדי, למשך כל השעות בהן הוא נמצא בתפקיד. כמעט כל מפעל כולל מכונות כבדות ופעולות ברמות קושי שונות, כך שללא התנהלות נכונה – כל פעולה עלולה להיות הרת אסון.
 

אמצעי הבטיחות החשוב ביותר – הנחיות

חשוב מאוד לזכור שמספיקה דקה אחת של בלבול או של שאננות על מנת לשכוח פעולה בטיחותית חיונית, שעשויה להפוך לגורלית. לכן, אחד מאמצעי הבטיחות החשובים ביותר הוא יצירת נהלים ברורים שיפורסמו בכל מקום במפעל, לצד כל מכונה או בכניסה לכל מחסן.
 

אמצעי עזר למיגון ובטיחות העובדים

בנוסף לנהלים הנוקשים, ניתן להיעזר בפריטים שיסייעו לשמור על סביבה בטיחותית יותר. לדוגמא, משטחי גומי לבטיחות בעבודה יסייעו ליצור הפרדה בין החומרים המסוכנים לבין העובד, וכן ישמרו עליו לכל אורך תהליך העבודה. בנוסף, חשוב מאוד לצייד כל אדם שעובד במסגרת המפעל בביגוד המתאים לסביבת העבודה שלו, ואף לחייב אותו להיות לבוש כך בכל אזור של המפעל (מלבד חדר האוכל, אף על פי שבמסגרת מפעלים מסוימים נהוג להישאר לבושים בבגדי העבודה גם בשעת האוכל, כדי להימנע מסרבול ומטרחה רבה לעובדים עצמם).
 

אמצעי הגנה ספציפיים

מלבד ההמלצות הכלליות, לכל תחום פעילות יש גם אמצעי בטיחות ספציפיים המותאמים לאופי הפעילות. מפעלים העוסקים בחומרים כימיים דורשים מסכות הגנה, בעוד שמפעלי אוכל מחייבים את כל העובדים לעטות תמיד כפפות סטריליות. כאשר מדובר במפעל תרופות – יש להוסיף את הצורך לשמור על העובדים מפני חשיפה למינונים גבוהים של התרופה המיוצרת. לשם כך, יש ליצור תקנון ספציפי המורכב משני חלקים:
  • הוראות כלליות לכל סוגי המפעלים, כולל משטחי גומי לבטיחות בעבודה על פס הייצור, נהלי עבודה ששומרים על התנהלות נכונה בקרבת מכונות וכיוצא באלה.
     
  • הוראות ספציפיות לתחום בו עוסק המפעל, כולל התחשבות בחומרי הגלם שנמצאים בסביבת המפעל, נהלי פתיחה וסגירה וכן הלאה.
 

פעולות חשובות נוספות שעשויות למנוע מפגעים

משמעת כללית עשויה לעזור למנוע בעיות מכל סוג, כולל מפגעים בטיחותיים. כך, התנהלות של צילום במעגל סגור עשויה למנוע גם ביצוע עברות שונות, וגם לשמש בתור אמצעי יעיל לשיפור תנאי העבודה, לרווחת הפועלים ובעלי המפעל כאחד. גמישות אך עקביות ונחישות בהתנהלות היומיומית מהווים תנאי הכרחיים לבטיחות העובדים, לא פחות מאשר משטחי גומי לבטיחות בעבודה ודומיהם.


תפריט דף הבית