איך לא ליפול בעסקאות נדל"ן

  מדוע חשוב לבחור בפרויקט בניה שמלווה על ידי הבנקים, למשל הפרויקטים שבונה היזם אמיר יקותיאל באזור השרון
 
תחום הנדל"ן נחשב בשנים האחרונות לבוננזה של ההשקעות הישראליות. אם פעם היינו משקיעים במטבע זר שערכו רק היה עולה, הרי שבשנים האחרונות עסקי ההשקעה בדירות הפכו לתחום החם ביותר במשק במיוחד לאור הריביות הנמוכות שנותנים הבנקים וחוסר האטרקטיביות של חשבונות חיסכון בהם. השקעות באפיקים אחרים הינן בעלות סיכונים רבים ודומות להימור. דווקא בתחום הנדל"ן אם פועלים נכון, הסיכוי לטעות נמוך והרווח יכול להיות משמעותי.

אלא שלהשקעה בנדל"ן  יש צדדים רבים וכמו בכל תחום, חוסר ניסיון יכול להיות בעוכרינו. כדי להפחית את הסיכונים מומלץ תמיד לקחת עורך דין שילווה את העסקה. אחרי שבחרתם עורך דין שילווה את העסקה הגיע הזמן לבדוק תחומים שונים הנוגעים לעסקה עצמה, והדבר הראשון והחשוב ביותר בנושא הזה הינו הליווי הצמוד שנותן הבנק למקרה שהפרויקט ייתקע. ישנם יזמים שלא מוציאים פרויקטים לפני שהם סגרו עם בנק שילווה את הפרויקט מהתחלה ועד הסוף. אחד כזה הוא היזם אמיר יקותיאל מהוד השרון שכל אחד מהפרויקטים שלו, הן המסחריים והם למגורים, מלווה בצורה צמודה על ידי הבנק.
 

מקרה חפציבה

קבוצת חפציבה החלה את דרכה בעולם הנדל"ן הישראלי כחברה משפחתית בבעלותו של הקבלן הירושלמי מרדכי יונה, אשר ייסד אותה ב־1968 וקרא אותה על שם אשתו – חפציבה. בסוף שנות השמונים עבר ניהול החברה לבועז יונה, בנו של מרדכי יונה. בתחילת 2007 הייתה החברה אחראית לכ־10 אחוז מהבנייה למגורים בישראל באותה שנה. שיטת הפעולה של החברה הייתה להתמקד בדירות קטנות וזולות  ולמכור אותן ברווח נמוך למדי.   ביוני שנת 2007 הודיע מנכ"ל החברה, בועז יונה, על כוונתו להנפיק את מניות החברה בבורסה לניירות ערך בתל אביב לפי שווי שוק של 350-250 מיליון דולר.  בתחילת אוגוסט 2007 פורסם שהחברה נתונה בקשיים כלכליים חמורים: חובותיה נאמדו בכ־1.5 מיליארד שקל. עקב כך החלו קוני דירות רבים שבניית דירתם טרם הסתיימה לפלוש לדירות שרכשו באזורים רבים בארץ. למרבה הצער, התברר כי לרבים מהם, לא ניתנו ערבויות כנגד הכספים ששילמו, בניגוד לחוק.  נפילת חפציבה הייתה זעזוע בעולם הנדל"ן הישראלי והוכיחה את החשיבות של ליווי בנקאי צמוד של בנק שיוכל לתת ערבויות למקרה צרה.  
 

מקרה אמיר יקותיאל

כאמור מהצד השני לגמרי של הספקטרום מחפציבה, מצויים הפרויקטים שבונה אמיר יקותיאל והחברה שבראשה הוא עומד בהוד השרון. מדובר על פרויקטים הן למסחר והן למגורים שכולם מלווים באופן צמוד על ידי הבנקים. כאשר משקיעים את כספינו בעסקת נדלן, חשוב מאוד לראות גם מי הבנק המלווה את העסקה, לפעמים אפילו שווה להרים טלפון לבנק עצמו ולשאול על הליווי. כך, אם חלילה יחזור מקרה חפציבה, הקונים יכולים להרגיש בטוחים וכספם לא ילך לאיבוד.
למידע נוסף על אמיר יקותיאל כנסו לכתבה


תפריט דף הבית