איתור נזילות מים

נזילות מים מתחלקות בגדול לשני סוגים, אל שאפשר לראות בעין ואלה שלא. את הנזילות הנראות לעין שקל לגלול גם קל לטפל בהן. לפעמים מנסים לטפל בהן לבד כל עוד ה קטנות ודוחים את הפנייה לאיש מקצוע, עד שהן מתרחבות וגדלות ואז אין ברירה ופונים לאינסטלטור לצורך הטיפול בהן. אבל גם בהן לא הכי פשוט להבין מהי הבעיה כאשר הנזילה מתרחשת לאורך קיר ונובעת החוצה. איתור נזילות מים חייב להיעשות על ידי אנשי מקצוע כמו אינסטלטורים שיודעים מניסיונם כיצד לאתר נזילות כאלה ולטפל בהן בצורה יסודית. גם אם אתם רואים את הנזילה זה לא אומר שאתם יודעים מהו מקורה.
 

סכנת אי הטיפול בנזילה ואיתור.

איתור נזילות מים נעשה רק על ידי אנשי מקצוע מנוסים משום שחלק גדול מהן אינו גלוי לעין ולכן חייבים להכיר את מבנה התשתיות והצנרת. בדרך זו עוקבים אחר מקור הנזילה, ומנסים לאתר אותה כדי למצוא את הדרך להפסיק אותה. נזילות מים שלא אותרו והן נמשכות עלולות לגרום לא רק לחשבון מים מופרז שתצטרכו לשלמו אלא גם לחלחול המים לרצפה ולקירות. בדרך זו הסכנה גדלה לא רק לטחב ועובש מסוכן ורעיל בקירות, אלא גם לערעור היסודות, התפוררות של הקירות ונזילה הלאה לדירה שמתחתיכם. במקרים כאלה, כאשר העובש וכתמי הלחות מצטברים על תקרת הדירה שמלמטה זה מקל על הבנת הבעיה ומקורה, אבל עדיין יש לאתר את מקור הנזילה בצורה מדויקת.
 

איתור נזילות מים

נזילות מים נגרמות בגלל צנרת ישנה בדרך כלל, סדקים במערכת הצינורות, או כשל כלשהו בצורת האיטום. זה יכול לקרות גם בבניינים ישנים וגם בחדשים. הסיבות לנזילות מים בסוגי הבניינים האלה שונות, כאשר בבניינים חדשים זה יכול להירגם בגלל התקנה לא נכונה, איטום לא טוב, פגיעה בצינור מבלי ששמו לב לכך. בבניינים ישנים זה קורה בדרך כלל בגלל בלאי, קורוזיה, צינורות ישנים ממתכת וכן פגיעה בהם בגלל מכה או עבודות בסביבה שגרמו לפגיעה בצינור, או פשוט עבודה לא מקצועית מספיק בהתקנה. הדרכים לאיתור נזילות מים הן מתוחכמות בימינו וכוללות אמצעים משוכללים שונים. יש מצלמת סיב אופטי שמחדירים לתוך הצינור ולקווי הביוב או המרזבים, בטכנולוגיה רובוטית שחוסכת המון זמן והון נזק לא הכרחי. הרי אין צורך להרוס רצפה שלמה כדי לגלות בדיוק את הנקודה שבה יש נזילה. מצלמה כזאת מגלה בדיוק היכן זה נמצא.

תיקון הנזילה בצורה מתוחכמת

בעקבות איתור נזילות מים בדרך זו אפשר היום אפשר גם לתקן נזילה מבלי להרוס את הרצפה ולהחליף צינור, באותה טכניקה מתוחכמת. מחדירים בלון מיוחד מחומרים מיוחדים ומתקדמים, שמתנפחים בלחץ בדיוק במקום הנזילה. הם נצמדים לדפנות בצורת צינור פנימי בתוך הצינור הפגום, וכך מקבלים צינור מתוקן שהוא גם חזק יותר מהקודם.


תפריט דף הבית