איך להכין ילדים למפגש עם רופא שיניים


אומרים שטראומות נוצרות אצל אנשים, לא פעם, בגלל אירועים וזיכרונות מהילדות אשר הם מתקשים לשכוח. דברים שנשארו אצלם מוטמנים עמוק והם לא יכולים להשתחרר מזה. לכן יש חשיבות, איפה שניתן, לכך שהורים יעשו הכל בשביל שהילדים לא יצטרכו לחוות את זה, כך לא תהיה לכך השפעה עליהם בעתיד.

דוגמא קלאסית לכך היא פחד מרופאי שיניים. לא מעט אנשים מרגישים תחושה של פחד מטיפול אצל רופאי שיניים, לא בגלל שהטיפול עצמו הוא קשה או מפחיד, אלא בגלל שבילדותם הם חוו טראומה מהטיפול וזו מלווה אותם כל חייהם, לא משנה באיזה גיל הם נמצאים, לא משנה אם הם התבגרו, עברו חוויות שונות, חלקן ייתכן, הרבה יותר קשות והרבה יותר מפחידות, ועדיין הטראומה מטיפול אצל רופא שיניים נשארה מילדותם.

רופא שיניים לילדים מנסה לעשות כל מה שביכולתו, בוודאי היום כשיש מודעות והכרה בחשיבות ההשפעה של הטיפולים מבחינה נפשית ולא רק מבחינה פיזית, על מנת לצמצם את תחושת החוויה השלילית מהטיפול. זה יכול לבוא לידי ביטוי בכך, שהמרפאה תהיה הרבה יותר מסבירת פנים וידידותית לילדים, זה בא לידי ביטוי בכך שהטיפול עצמו הוא הרבה יותר פשוט ונוח, יש יותר עצירות במהלך הטיפול על מנת לאפשר לילדים לעבור אותו בצורה שלווה.

עם כל זה, רופא שיניים לבדו לא יכול לעשות את כל העבודה. הוא בסך הכל מטפל בילד באופן נקודתי על פי הצורך. מי שאמור לעשות את מרבית העבודה הם ההורים שלו, אשר מביאים אותו לטיפול ונמצאים איתו לפני ואחרי. להם יש תפקיד חשוב שהטיפול אצל הרופא לא יהפוך אצלו לחוויה שיכולה להשפיע בעתיד.

כיצד הורים יכולים לעזור
יש להורים לא מעט כלים בשביל לעזור לילדים שלהם לעבור טיפול אצל רופא שיניים בשלום, ובכך למנוע מהם טראומות כאלה ואחרות.

למשל, הם יכולים לדבר איתם לפני הטיפול ולהסביר להם, מה הם עומדים לעבור, כיצד זה יכול לעזור להם, איך זה ישפיע עליהם, ולמה הם לא צריכים לפחד מהטיפול. אם ההורים מדברים עם הילד בגבוה בעיניים ומסבירים לו על מהות הטיפול והחשיבות שלו, הרי שיהיה לו הרבה יותר קל להבין למה חשוב לעבור אותו ולמה הוא לא צריך לפחד.

נקודה נוספת שהורים יכולים להיעזר בה זה באמצעות פיצוי מסוים. בין אם זה לפני ובוודאי אחרי הטיפול. זו יכולה להיות ארוחה טובה, צעצוע או משחק וכל דבר אחר, שהילד ירגיש שיש לו למה לחכות

חוץ מזה, ההורים צריכים להיות עם הילד כל משך זמן הטיפול, להחזיק את היד שלו ולגרום לו להרגיש שהוא לא לבד, יש איתו מישהו כל הזמן. כך הוא ירגיש בטוח ואולי אף ירגיש שהוא נמצא בסביבה מוכרת ונוחה.
 
 


תפריט דף הבית